Градац (Издвојено одељење)

Иза планинских врхова Голије помаљају се први сунчани зраци. Манастирско звоно најављује почетак службе, а школско оглашава почетак нове наставне године. Пред школом стоји мала, али одабрана чета. Чека да ступи у обичне, старе, дрвене клупе и усвоји нова знања. Нема их много, свега десет ученика. Многи од њих пешаче до школе чак и по неколико километара, али њима то није тешко. Спремни су они на многе изазове и победе. Храбри су, осећајни, упућени једни на друге, жељни приче и дружења. Одважно улазе у стару, камену зграду, која споља можда делује хладно, али изнутра је испуњена топлином и љубављу наставника и учитеља. Улазе у своје учионице, седају у клупе и ишчекују први час.

Овако започиње свака наставна година у Градцу, малом селу удаљеном тридесетак километара од Рашке. Око школе велико и пространо двориште, зелене јеле и борови, у близини мала Градачка река која тече и прича причу о школи и манастиру. Свеж и чист планински ваздух, добри, вредни и искрени људи, нетакнута природа – то је оно што овде можете пронаћи. Треба доћи у ово природно савршенство, обићи околину, посетити манастир Градац, школу и ђаке који жељно ишчекују путнике намернике. А онда када их посетите, спознаћете њихову величину, снагу, амбиције и спремност. Радо улазе у бројне пројекте, праве приредбе, уређују школско двориште и холове, воле да се доказују, такмиче и  друже. Сваки дан проведен са овим малишанима дарује нова искуства.