Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Пројекат: Птице мога краја

У реализацији пројеката из биологије учествовали су ученици шестог разреда.

Циљ пројекта: упознавање птица у нашем крају, фактора који их угрожавају и развијање одговорног односа према природи и живим бићима у њој.

Ученици су истражили птице које живе у нашем крају и факторе који их угрожавају,креирали летак, израдили паное у учионици и направили кућице и хранилице за птице.

Организатор пројекта: Емилија Максимовић

Ученици 7. и 8.разреда на тродневној екскурзији

Екскурзија је реализована у периоду од 21.03. до 23.03.2023. г. на релацији Баљевац-Нови Сад. Првог дана посетили су Сремске Катливце, манастир Крушедол. Другог дана ергелу Зобнатица Суботицу и Палићко језеро. Трећег дана Петроварадинску тврђаву. Ученици су имали слободног времена за обилазак Новог Сада, дружење и боље упознавање.

Време у аутобусу неки ученици су искористили да покажу своје мајсторство у шаху.

На екскурзији су били одељенске старешине одељења 7. и 8. р. ,директор школе и доктор.

8. март у Брвенику

Поводом 8. марта ученици млађих разреда су у оквиру часова слободних активности, дигиталног света, музичке културе и одељенске заједнице, као и једносменског рада правили честитке за маме, а потом су израдили и цветове од папира и дрвених стапића.
Спремљена је приредба са темом ,,Мама”, кроз рецитације, песму, игру и скечеве.
Приредба је реализована 8.марта у фискултурној сали.
Присутбовали су уценици старијих разреда, наставници, директор школе и родитељи.
На крају приредбе деца су присутним поделила припремљене поклоне-честитке и цветове.
Ово су реализивали ученици млађих разреда са учитељицама С.Вукосављевић и Ј. Секулић

Пројекат: Утицај киселих киша на биљке

У оквиру пројекта Стем реализован је и 4. школски пројекат: Утицај киселих киша на биљке
У сарадњи са локалним произвођачима повртарског расада, поврћа и цвећа наша школа је покренула 4.пројекат “Загађење ваздуха” на тему – Како киселе кише утичу на биљке. У пројекту учествују ученици 5.и 8. разреда и предметни наставници биологије,географије,хемије, информатике, технике и технологије и математике.

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

Наша школа је номинована за учешће у пројекту “Школе за бољи квалитет ваздуха”. Овај пројекат је покренуо УНИЦЕФ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а циљ је заједничко праћење квалитета ваздуха, СТЕМ образовање и омладински активизам у Србији. Пројекат ће трајати до 2023. године уз финансијску подршку амбасаде Краљевине Норвешке.

Пројекат СТЕМ – „Моја зелена школа“
Пројекат „Моја зелена школа“ се ослања на научни процес којим метеоролози долазе до података о временским приликама.
1.Како меримо температуру?
2.Како се на основу тих мерења пројектују или адаптирају простори у којима боравимо?
3.Како можемо предвидети колика ће бити температура за неколико година?

Општи циљ пројекта је разумевање методологије примене истраживачког учења и пројектне наставе у СТЕМ системима.

Специфични циљеви:
Упознавање учесника са методом истраживачког учења кроз практичан рад.
Упознавање учесника са методом пројектне наставе кроз задатак.
Упознавање организације рада у различитим школама уз хоризонтално учење.
Развој разумевања о истраживачком учењу и пројектној наставни кроз повратне информације од ментора.
Разумевање јаких и слабих страна спроведеног пројекта.

Семинар на тему:,,Како направити образовни филм у уционици”

Дана 11.3.2023. године у просторији наше школе одржан је семинар на тему:,,Како направити образовни филм у учионици”. Организатори програма су Горанка Марковић, проф.разредне наставе и Данило Спсојевић, проф.српског језика и књижевнисти.

Сајам књига

Под слоганом Повратак написаних, одржан је Сајам књига у Београду 23 – 30.октобра.

У организацији Канцеларије за младе, ученици основних и средњих школа наше општине присуствовали су овом важном догађају.

Пет ученица осмог разреда ОШ ,, Јосиф Панчић”, у пратњи наставница српског језика и књижевности, посетиле су овогодишњи Сајам књига 26.октобра 2022.године.

Међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености „Дабар“

Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.

На школском нивоу такмичењу ове године у периоду од 14. – 18.11.2022. год. учествовали су сви ученици од 5. до 8. разреда.

Утакмица Србија-Шведска

На позив Фудбалског савеза Србије упућен свим основним школама,  присуствовали смо фудбалској утакмици између Србије и Шведске, одиграној 24. септембра 2022. године на стадиону “Рајко Митић”. Наши ученици показали су се као фер и срчани навијачи.

 

Пажљивкова правила

За ученике првог  разреда наше школе, а у организацији Агенције за безбедност саобраћаја, 01.11.2022. године одржано је предавање из области безбедности ученика у саобраћају.

На начин прилагођен узрасту, деца су упозната са правилима понашања у саобраћају – њих као учесника, са саобраћајним знацима  и сл.

Школе за бољи квалитет ваздуха

Основна школа „Јосиф Панчић“ у Баљевцу добила је данас од УНИЦЕФ-а комплет наставних средстава за реализацију наставе СТЕМ предмета (Science, Technology, Engineering, and Math) и развој школских пројеката из области квалитета ваздуха и заштите животне средине. Наша школа је једна од 46 школа у Србији којој су уручени комплети у оквиру пројекта „Школе за бољи квалитет ваздуха“ који спроводи УНИЦЕФ у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја (МНПТР) и уз финансијску подршку Владе Норвешке.

Комплети су пажљиво креирани на основу претходне анкете у којој су учествовали наставници и ученици из свих 46 школа. Сваки комплет садржи едукативну метеоролошку станицу и комплет за детекцију загађења земљишта, док су остала наставна средства прилагођена појединачним потребама школа. Уз помоћ ових едукативних комплета, интердисциплинарних курсева креираних за ученике, и уз подршку наставницима кроз обуке и менторски рад, свака школа ће осмислити и реализовати по пет пројеката на тему загађења ваздуха ослањајући се на званичне програме наставе из математике, физике, хемије, биологије, географије и информатике и рачунарства. У реализацију пројеката ће бити укључено око 9 000 ученика основних и средњих школа у 15 локалних самоуправа широм Србије.

 

Замена рачунарске опреме

Почетком ове школске године Школа је од Министарства просвете, науке и технолошког развоја, на трајно коришћење, добила рачунарску опрему за опремање два информатичка кабинета. Један у матичној установи, у Баљевцу, и у издвојеном одељењу, у Брвенику. Поред 30 раунара марке „Tesla“ са оперативним системом Windows 10, добијено је и 30 „Dell“ монитора и 30 комплета тастатура/миш, као и један ласерски штампач.