Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Дечја недеља

Од 2. до 7.октобра реализана је Дечја недеља под слоганом “Велико срце деце Србије” кроз разне активности у којима су учествовали ученици, учитељи и наставници. Реализоване су радионице, панои, спортски дан и сл.
Ученицима је најзанимљивији био спортски дан, јер су ученици могли да покажу свој такмучарски дух, сналажљивост, искуство, па и знање. Било је ту навијања, помало љутње, па и суза, али на крају сви су проглашени победницима, јер су сви учествовали и показали своје вештине, умеће и знање.

Јесењи крос (Крос РТС)

Јесењи крос (Крос РТС) одржан је 22.9.2023. Учествовали су сви ученици од првог до осмог разреда.
Уценици који су заузели прва три места, добили су дипломе.

Реновиране школе у Брвеници и Корлаћу

У школи у издвојеном школском месту Брвеница урађено је комплетно реноварње наставничке канцеларије и ђачких тоалета а у школском дворишту инсталиран је мобилијар за децу, док су у Корлаћу замењени подови.

Више о овоме у прилогу локалне телевизије. Прилог…

Наши мали матуранти

Основна школа нам је обележила важан период у животу и образовању. Пре осам година када смо први пут кренули у школу, торбе су биле веће од нас. У овој школи смо стекли пријатељства која су нас научила разним вредностима. Некад смо упадали у невоље, а некад су нас сви хвалили. Многе успомене нам пролазе кроз главу. Емоције су помешане. Срећни смо што завршавамо основну, али и тужни што се растајемо. Нисмо ни свесни да нам пролазе најбезбрижнији и најлепши дани. Пред нама су нови изазови. Жалићемо за свим успоменама које остављамо иза себе. Упознаћемо нове пријатеље, али оне из основне никада нећемо заборавити. Разредним смо били најбоља одељења, али и највећа ноћна мора. Захваљујуци њиховим саветима, постали смо зрелији и одговорнији. Било је неслагања међу нама, али када се огласило последње звоно схватили смо колико је било лепо. Све свађе одлазе у заборав и на крају дана сви одлазимо из ове школе као што смо у њу и ушли, заједно.

Брошура за упис ученика у први разред 2023-2024. године

Машинско техничка школа “14. Октобар” врши упис ученика у трогодишњим и четворогодишњим образовним профилима у подручју рада машинствa, геодезије и грађевинарства и текстилства и кожарства.
Више о овој школи, образовним профилима и плану уписа можете погледати на:

– сајту школе: Машинско техничка школа “14. Октобар” 

-видеу: Машинско техничка школа “14. Октобар”

Дани краљице Јелене 2023.

У оквиру Дана краљице Јелене , ученици млађих разреда из Брвеника су са учитељицама Јеленом Секулић и Слађаном Викосављевић , учествовали на тродневној радоници.
Рађен је мозаик од каменчића – портрет краља Милутина.
Радионице су имале едукативан и забаван карактер. Деца су била веома мотивисана и инспирисана за рад.
Ово је још један вид овогодишње сарадње наших одељења са установама и институцијама у нашој општини.

Такмичења и награде у 2023. години

Наша школа је школа са малим бројем одељења и ученика,али то нас не омета у учествовању на разним такмичењима и у освајању диплома и награда на свим нивоима школских такмичења, од школских, преко општинских, окружних и на крају републичких.Тако и ове године наша школа се може похвалити одличним резултатима својих ученика свих разреда као и успесима предметних наставника и учитеља.Поводом тога школа је организовала доделу диплома и награда свим ученицима и наставницима који су учествовали у такмичењима (математика, српски језик и књижевност,
хемија, географија, биологија, историја, техника и технологија,ликовна култура).
Овај свечани догађај је забележила и локална телевизија.
Честитамо свим добитницима,али и свим осталим наставницима и ученицима који су на било који начин допринели промовисању наше школе и пружили подршку и разумевање .
Заједно можемо све.

Последњи дан школе за осмаке

После последњег школског звона и редовне наставе, ученици 8. разреда су одлучили да последње школско дружење буде у природи, па су направилу мали излет. Овом приликом су учествовали и неколико родитеља. Леп провод осмаци!

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

“Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

У организацији Комисије за заштиту и унапређење животне средине Општине Рашка данас је у основним школама у Јошаничкој Бањи и Баљевцу спроведена акција поделе пригодних поклона, након што су ученици осмог разреда учествовали у изради видео садржаја кратког формата на тему “Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

Деда Мраз у нашој школи

Деда Мраз је још једном посетио нашу школу. Синдикат и школа данас су организовали долазак деда Мраза и поделу новогодишњих пакетића деци запослених у ОШ “Јосиф Панчић” у Баљевцу. Тим поводом за малишане је организован и пригодан Весели програм.