Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

“Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

У организацији Комисије за заштиту и унапређење животне средине Општине Рашка данас је у основним школама у Јошаничкој Бањи и Баљевцу спроведена акција поделе пригодних поклона, након што су ученици осмог разреда учествовали у изради видео садржаја кратког формата на тему “Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

Деда Мраз у нашој школи

Деда Мраз је још једном посетио нашу школу. Синдикат и школа данас су организовали долазак деда Мраза и поделу новогодишњих пакетића деци запослених у ОШ “Јосиф Панчић” у Баљевцу. Тим поводом за малишане је организован и пригодан Весели програм.

Зимски пано

Данас су ученици наше школе издвојеног места Брвеница заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац уредили зимски пано који ће красити хол ове школе.

“Паметно и безбедно” у нашој школи

Министарство информисања и телекомуникација подстиче развој информационог друштва путем програма и пројеката под заједничким слоганом „Паметно и безбедно – Smart and Safe“. Циљ ових активности је едукација и подизање свести о неопходности брзог, правилног и усмереног укључивања грађана, образовног система и привреде у савремене дигиталне токове.

У нашој школи је 27.12.2023, године одржана презентација националног контакт центар за безбедност деце на интернету при Министарству информисања и телекомуникација.

На одржаној презентацији наши ученици могли су да сазнају који су то најчешћи облици малтретирања путем интернета, шта могу да ураде ако су жртва или ако сведоче интернет насиљу, као и коме могу да пријаве овај облик малтретирања. Овом приликом деца су имала могућност да науче више о томе како да буду безбедни на друштвеним мржама и избегну опасне ситуације на интернету.

Поред изузетно важних савета, едукације и других корисних садржаја о правилном коришћењу интернета, безбедном постављању садржаја и могућностима онлајн заштите, ученицима је представљено како је путем контакт форме могуће пријавити угрожавање безбедности на интернету оператерима Националног контакт центра.

Сви грађани Републике Србије имају могућност да се бесплатно обрате на број телефона 1983З или путем http://pametnoibezbedno.gov.rs као и на платформи https://cuvamte.gov.rs/

Заштита животне средине

На предлог Душице Радоичић (одсек за заштиту животне средине Општина Рашка), ученици 8.разреда урадили су промотивни видео са циљем да скрену пажњу на заштиту животне средине и подизању еколошке свести. Наставница биологије Емилија Максимовић организовала је тимски рад у коме су били укључени ученици матичне школе из Баљевца ( Лена Јемуовић, Анђела Арсић, Софија Столовић, Николина Тошковић, Сара Пилиповић, Милица Јовановић), као и ученици издвојених одељења из Брвеника
(Анита Јелић, Теодора Вилимоновић, Ива Секулић ) и из Градца ( Марина Перовић и Павле Николић).

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

“Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

У организацији Комисије за заштиту и унапређење животне средине Општине Рашка данас је у основним школама у Јошаничкој Бањи и Баљевцу спроведена акција поделе пригодних поклона, након што су ученици осмог разреда учествовали у изради видео садржаја кратког формата на тему “Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

Деда Мраз у нашој школи

Деда Мраз је још једном посетио нашу школу. Синдикат и школа данас су организовали долазак деда Мраза и поделу новогодишњих пакетића деци запослених у ОШ “Јосиф Панчић” у Баљевцу. Тим поводом за малишане је организован и пригодан Весели програм.