Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Европски дан језика

Поводом Европског дана језика наставници страних језика, енглеског Славица Мандић, немачког Ремзо Сулејмановић, српског језика Оливера Никић и Зорица Чешљарац, библиотекар Ана Мандић одржали су заједничку активност – Лов на књигу.
Уценици 6/1, 7/1, 8/1 су по групама,а уз помоћ оријентира у чијој је изради помогао Марко Јемуовић, тражили скривене књиге енглеских, немачких, руских, српских и француских писаца у парку школе.
Групе су бодоване према сналажењу у читању упутстава и тачности одговара на питања у вези са писцима, књигама и Европским даном језика. Подршку нам је пружио и Милан Јемуовић тако што је фотографисао активности.
Уценици су успешно и са уживањем учествовали у часу, а највише бодова је освојила група 6. разреда.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Поштовани родитељи и драги ученици,

Настава за школску 2024/2025. годину почиње у понедељак 2. септембра 2024. године.

Свечани пријем првака биће у 9 часова у понедељак, 2. септембра 2024. године како у матичној школи у Баљевцу тако и у издвојеном школским местима.

Спискови одељења 5. разреда биће објављени у петак 30. августа 2024. године на главном улазу школе у Баљевцу.

Директор школе

Андрија Јевђић

ЗАВРШНИ ИСПИТ 2024.

https://mojasrednjaskola.gov.rs/

еВежбаоница

КОНКУРС ЗА УПИС УЧЕНИКА У ПРВИ РАЗРЕД СРЕДЊЕ ШКОЛЕ

СТРУЧНО УПУТСТВО ЗА СПРОВОЂЕЊЕ ЗАВРШНОГ ИСПИТА

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКЕ И РОДИТЕЉЕ

УПУТСТВО ЗА ПОСТУПАК ПРИГОВОРА НА РЕЗУЛТАТЕ ЗИ

ЗАВРШНИ ИСПИТ

ЗАВРШНИ ИСПИТ је заказан за 17, 18. и 19. јун 2024. године.

Током ова три дана, матуранти ће решавати задатке у оквиру три теста:

  • Српски језик и књижевност, односно матерњи језик и књижевност,
  • Математика,
  • Један од пет предмета које су могли да бирају са листе наставних предмета из природних и друштвених наука: Биологија, Географија, Историја, Физика и Хемија.

Испит сва три дана почиње у 9:00 часова и траје 120 минута.

Ученици су дужни да у школу дођу најкасније до 8:00 часова сва три дана одржавања испита.

Дозвољени прибор за ученике:

ЗА СРПСКИ/МАТЕРЊИ ЈЕЗИК И ТЕСТ ИЗ ИЗАБРАНОГ ПРЕДМЕТА – графитна и плава хемијска оловка (не пиши бриши), гумица,

ЗА МАТЕМАТИКУ – графитна оловка, плава хемијска оловка (не пиши бриши), гумица, троугао, лењир и шестар;

– У просторији у којој полаже испит ученик седи на месту са редним бројем које одговара редном броју на Јединственом списку ученика;

– Од личних ствари на испит се може унети само вода/освежавајући напитак, а све остале ствари обавезно се одлажу на посебно место током трајања испита.

 Тестови на завршном испиту садрже задатке којима се проверава оствареност образовних стандарда дефинисаних на три нивоа постигнућа – основном, средњем и напредном. Досадашња пракса је показала да су на тестовима од 20 задатака, 9 задатака основног нивоа, седам средњег и четири задатка напредног нивоа.

Овде погледајте и све важне датуме за полагање мале матуре и упис у средњу школу.

Како се рачунају бодови за упис у средњу школу?

За упис у четворогодишњу средњу школу неопходно је да ученик оствари укупно најмање 50 бодова, од могућих 100. Када кажемо укупно, онда мислимо на бодове који се добијају на основу успеха оствареног у шестом, седмом и осмом разреду и оне остварене на завршном испиту. Од укупно 100 бодова, ученик на основу општег успеха из школе може да оствари највише 60 бодова, а на основу мале матуре 40 бодова.

Да бисте израчунали број бодова које ученик носи из школе, потребно је да саберете општи успех ђака у 6, 7. и 8. разреду и да их помножите са 4.

(4.50 + 4.47 + 5.00) *4= 55.88

Бодови са тестова рачунају се на следећи начин:

Тест из српског језика – највише 14 бодова

Тест из математике – највише 14 бодова

Тест из изабраног предмета – највише 12 бодова.

Сваки од тестова има укупно 20 задатака, а сваки задатак носи 1 поен. Број бодова на завршном испиту се добија тако што се остварен број поена на тесту из српског језика и математике (максимално 20) множи са 0.70, док на тесту из изборног предмета са 0.60.

Пример:

Ученик је тачно урадио 15 од 20 задатака из српског језика. То значи да је освојио укупно 15*0,7=10,5 бодова из српског језика.

Ако је из математике имао 17 тачно урађених задатака, онда је из тог теста освојио 17*0,7=11,9 бодова.

Код трећег теста рачуна се другачије. Ученик који је тачно решио, рецимо, 18 задатака, своје бодове рачуна тако што 18 помножи са 0,6. Дакле, 18*0.6=10.8 бодова.

Ученик из овог примера са завршног теста носи укупно 10,5 + 11,9 + 10,8 = 33,2 од могућих 40 бодова.

ЦРВЕНЕ КЊИГЕ ФЛОРЕ И ФАУНЕ 

Са часова биологије:

ЦРВЕНЕ КЊИГЕ ФЛОРЕ И ФАУНЕ
 (изложба ученичких радова
петог и осмог разреда)
Црвене књиге су веома важан корак у заштити угрожених врста у којима се објављују научни подаци о степену угрожености врста.
Циљ израде црвених књига:
сагледавање угрожености врста и предлог мера за њихову заштиту.
Ученици су истраживали и прикупљали податке о угроженим врстама користећи различите изворе информација, правили црвене књиге по датом упутству од стране предметног наставника.
    ….Предметни наставник,
         Емилија Максимовић

ШКОЛСКИ ХЕРБАРИЈУМ

Са часова биологије:
ШКОЛСКИ ХЕРБАРИЈУМ (пано у холу)
 
 Ученици петог разреда реализовали су школски пројекат из биологије -израда хербаријума. Пројекат су радили дужи временски период. Најпре су истраживали биљке у својој околини, сакупљали по датом упутству од стране предметног наставника, лековите, јестиве, медоносне, коровске и друге биљке (поштовали правило да не треба брати ретке и угрожене врсте), пресовали биљке и на крају резултат свог рада презентовали су израдом паноа у холу школе.
 
     Предметни наставник,
      Емилија Максимовић

Излет за ученике петог и шестог разреда на релацији Баљевац-Пирот

7.јуна реализован је једнодневни излет за ученике петог и шестог разреда на релацији Баљевац-Пирот.
Пут нас је водио преко Краљева,Крушевца и Ниша.Пирот је леп и занимљив град на истоку Србије ,па смо имали прилике да посетимо Музеј Понишавље , где су снимљени филмови Зона Замфирова и Ивкова слава.Затим смо обишли Споменик ослободиоцима од Турака,радионицу пиротских ћилима и тврђаву Момчилов град.У повратку ,у близини Пирота, песетили смо манастир Темску. Становници Пирота су веома гостољубиви и срдачни,тако да смо се пријатно осећали. Ученици су били задовољни и неуморни, иако је распоред био густ и план потпуно реализован. Разредне старешине свих одељења петог и шестог разреда су успешно спровели план на задовољство ученика и самих наставника.

Видимо се на неком другом месту наше лепе Србије. За сада поздрав и разгледнице из Пирота

Републичко такмичење из српског језика и језичке културе

Софија Алексић, ученица седмог разреда, данас је представљала нашу школу на Републичком такмичењу из српског језика и језичке културе у Тршићу.

Показала је изузетно знање и освојила друго место.

Софија, браво!

 

Републичко такмичење из српског језика и језичке културе

Ученица седмог разреда Софија Алексић данас је отпутовала у Тршић да би учествовала на Републичком такмичењу из српског језика и језичке културе. Ово није први пут да наша школа, иако мала, има свог представника на овом нивоу. Поносни смо што се традиција наставља.

 

Софија, срећно!

Дечија недеља

Мото овогодишње Дечије недеље, која се одржава од 3.10. до 9.10.2022. године, је Шта детету треба да расте до неба?!

Да би деца живела у подстицајном и сигурном окружењу у коме могу да остваре максимум својих потенцијала, у атмосфери пуног поштовања дечјих права, неопходно је да сви друштвени актери раде заједно на подршци породици и родитељству, укључујући алтернативне облике, чиме се обезбеђује достојанствен живот и подстицај породици и деци која у њој одрастају.

Општи циљеви  Дечје недеље сускретање пажње најширој јавности на права и потребе детета, указивање на одговорност коју породица, школа и држава и њене институције имају у заштити деце, и остварују њихова права, указивање на примере добре праксе и проблеме у остваривању права деце, промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу…

У циљу обележавања дечије недеље наши ђаци су реализовали низ активности којим су нам показали шта им треба да расту до неба.

Цртање на асфалту…

Радни пано са одељенске заједнице у вези мотоа Дечије недеље ученика 5. разреда…

Више о активностима у оквиру Дечије недеље можете погледати у прилогу локалне телевизије Коперникус Рашка: ОШ “Јосиф Панчић”

Дани интелигенције

Наша школа је организовала догађај како би узела учешће у обележавању Дана интелигенције.

Дан интелигенције је међународни образовни пројекат који су покренули Менса Србије и УченИQ уз подршку Института за модерно образовање и Креативних учитеља, који укључивањем стручњака у образовању из Србије и земаља региона жели да обележи међународну акцију “Дан интелигенције” која је покренута је са идејом да се обележи 1. октобар као дан оснивања Менсе. Менса, као друштво људи са високим коефицијентом интелигенције (ИQ), је основана 1. 10. 1946. године у Оксфорду у Уједињеном краљевству.

Кроз активности у оквиру обележавања овог дана Менса Србије, УченИQ и Институт за модерно образовање желе да укажу на значај стимулације интелектуалних способности укључивањем што већег броја стручњака који раде са децом и одраслима у земљи и региону да прикажу занимљиве активности и добре примере праксе.

У оквиру  активности које је организовала наша школа ученици 6. и 7. разреда подељени у тимове са мапама дворишта школе и обележеним тачкама решавали су постављене задатке.

Више о активностима и обележавању Дана интелигенције можете видети на следећој страници Дани интелигенције.