Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

,,Новогодишњи накити од шишарки”

За млађе ученике наше школе, 19.12.2023.представници ,,Националног парка Копаоник” су одржали пригодно предавање уз пројекцију филма о Копаонику, а потом са ученицима реализовали радионицу ,,Новогодишњи накити од шишарки”.

Travelling Cheff

Дана 30.11.2023.  године одржан је интегрисани час енглеског језика и географије на тему путујући кувар. Ученици су представили и спремили јела са три различита географска подручја:

1.Mayan chilli hot chocolate

2.Japanese stripy Sushi

3.Spanish baked bananas.

Реализатори су Славица Мандић и Милица Диздаревић уз подршку особља трпезарије Школе и других.

Такмичење у одбојци

Спортски савез општине Рашка организовао је општинско такмичење у одбојци за ученике основних школа општине. Ученици наше школе учествовали су на такмичењу и освојили друго место.

Донација дрона

Ротари клуб Београд Чукарица организовао је дана 27.11.2023. године едукацију за наставнике информатике у ОШ “Халифа бин Заид Ал Нахјан” у Новом Пазару. Након одржаног предавање о пословима будућности за које је неопходно знање информатике организатор је позвао наставнике да се пријаве за фестивал “Знањем за будућност”- општинско, окружно и републичко такмичење у програмирању и управљању дроновима и мБот роботима које се организује од фебруара до 20. априла следеће године.
Владимир Лалошевић је упознао наставнике о основним карактеристикама дронова и мБот робота и шта је све вазно знати о њима када раде практичну наставу са ученицима.
По завршетку едукације донирани су дронови и мБот роботи за школе из Новог Пазара,Тутина, Рашке, Сјенице, Пријепоља, Нове Вароши и Прибоја. Наша школа добила је један од дронова.

Међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености „Дабар“

И ове године у нашој школи организован је школски ниво такмичења “Дабар” за ученике од 5. до 8. разреда.

Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.

Међународни дан толеранције

16. новембар
Међународни дан толеранције
 

Поводом Међународног дана толеранције у матичној школи у Баљевцу реализована је радионица у којој су учествовали ученици старијих разреда. Током радионице ученици су стручним сарадником-психологом дискутовали на тему толеранције, одгледали филм. Закључак ученика је да заједно треба да градимо културу мира, толеранције и разумевања, и да радимо на стварању друштва које уважава различитост и свима пружа једнаке шансе и могућности.

 
 
Јелена Поповић, стручни сарадник-психолог

Пројекат: Птице мога краја

У реализацији пројеката из биологије учествовали су ученици шестог разреда.

Циљ пројекта: упознавање птица у нашем крају, фактора који их угрожавају и развијање одговорног односа према природи и живим бићима у њој.

Ученици су истражили птице које живе у нашем крају и факторе који их угрожавају,креирали летак, израдили паное у учионици и направили кућице и хранилице за птице.

Организатор пројекта: Емилија Максимовић

Ученици 7. и 8.разреда на тродневној екскурзији

Екскурзија је реализована у периоду од 21.03. до 23.03.2023. г. на релацији Баљевац-Нови Сад. Првог дана посетили су Сремске Катливце, манастир Крушедол. Другог дана ергелу Зобнатица Суботицу и Палићко језеро. Трећег дана Петроварадинску тврђаву. Ученици су имали слободног времена за обилазак Новог Сада, дружење и боље упознавање.

Време у аутобусу неки ученици су искористили да покажу своје мајсторство у шаху.

На екскурзији су били одељенске старешине одељења 7. и 8. р. ,директор школе и доктор.

8. март у Брвенику

Поводом 8. марта ученици млађих разреда су у оквиру часова слободних активности, дигиталног света, музичке културе и одељенске заједнице, као и једносменског рада правили честитке за маме, а потом су израдили и цветове од папира и дрвених стапића.
Спремљена је приредба са темом ,,Мама”, кроз рецитације, песму, игру и скечеве.
Приредба је реализована 8.марта у фискултурној сали.
Присутбовали су уценици старијих разреда, наставници, директор школе и родитељи.
На крају приредбе деца су присутним поделила припремљене поклоне-честитке и цветове.
Ово су реализивали ученици млађих разреда са учитељицама С.Вукосављевић и Ј. Секулић

Пројекат: Утицај киселих киша на биљке

У оквиру пројекта Стем реализован је и 4. школски пројекат: Утицај киселих киша на биљке
У сарадњи са локалним произвођачима повртарског расада, поврћа и цвећа наша школа је покренула 4.пројекат “Загађење ваздуха” на тему – Како киселе кише утичу на биљке. У пројекту учествују ученици 5.и 8. разреда и предметни наставници биологије,географије,хемије, информатике, технике и технологије и математике.

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

Наша школа је номинована за учешће у пројекту “Школе за бољи квалитет ваздуха”. Овај пројекат је покренуо УНИЦЕФ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а циљ је заједничко праћење квалитета ваздуха, СТЕМ образовање и омладински активизам у Србији. Пројекат ће трајати до 2023. године уз финансијску подршку амбасаде Краљевине Норвешке.

Пројекат СТЕМ – „Моја зелена школа“
Пројекат „Моја зелена школа“ се ослања на научни процес којим метеоролози долазе до података о временским приликама.
1.Како меримо температуру?
2.Како се на основу тих мерења пројектују или адаптирају простори у којима боравимо?
3.Како можемо предвидети колика ће бити температура за неколико година?

Општи циљ пројекта је разумевање методологије примене истраживачког учења и пројектне наставе у СТЕМ системима.

Специфични циљеви:
Упознавање учесника са методом истраживачког учења кроз практичан рад.
Упознавање учесника са методом пројектне наставе кроз задатак.
Упознавање организације рада у различитим школама уз хоризонтално учење.
Развој разумевања о истраживачком учењу и пројектној наставни кроз повратне информације од ментора.
Разумевање јаких и слабих страна спроведеног пројекта.

Семинар на тему:,,Како направити образовни филм у уционици”

Дана 11.3.2023. године у просторији наше школе одржан је семинар на тему:,,Како направити образовни филм у учионици”. Организатори програма су Горанка Марковић, проф.разредне наставе и Данило Спсојевић, проф.српског језика и књижевнисти.