Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Наше школско двориште

Наставник Марко Јемуовић, организовао је акцију улепшавања школског дворишта у виду бојења цртежа на путу до школе. У наредним данима потрудићемо се да обојимо и школску капију.

Рекреативна настава

У периоду од 23.3. до 29.3.2024. реализована је у Сокобањи седмодневна настава у природи, за ученике II и IV разреда матичне школе.

Од школског до републичког такмичења из енглеског језика

Дана 4.2.2024. одржано је Општинско такмичење из енглеског језика у школи у Баљевцу.
Ученице 8/1 Анђела Арсић 2.место, Софија Столовић 2.место, Лена Јемуовић 3.место, Николина Веселиновић 8/2 3. место и ученик 7. разреда Душан Мартић 2.место и пласирали се на окружно такмичење које ће се одржати 10. марта у Краљеву.
Предметни наставници су Славица Мандић, Баљевац и Миланка Петровић, Брвеник.

Дана 10.3. одржано је Окружно такмичење из енглеског језика у Краљеву.
Ученица 8/1, Анђела Арсић заузела је 3.место и пласирала се на Републичко такмичење 7.4.3024.

Ученица је учествовала на Републичком такмичењу 7.4 2024.
Иако нема пласман међу рангираним такмичарима прошла је успешно тест разумевања читањем, тест разумевања слушањем, а граматички тест није прешла лимит те тако није позвана на усмени, четврти део провере.
Веома смо задовољни постигнутим резултатом.
Честитамо Анђели на успеху-од Општинског до Републичког уз жеље за даљи напредак.
Браво Анђела!

Окружно такмичење из српског језика и језичке културе

У суботу, 6.4.2024. године одржано је Окружно такмичење из српског језика и језичке културе у Краљеву.Нашу школу представљали су :

Лена Алексић, Огњен Чорбић, Ђурађ Вељовић, Нађа Вељковић, Софија Алексић и Душан Мартић.
 
Диплому су освојили:
Лена Алексић – друго место
Ђурађ Вељовић- прво место
Софија Алексић- прво место

Пробни завршни испит у нашој школи

Данас и сутра се у свим основним школама у Србији спроводи проба завршног испита, у којој ће учествовати ученици осмих разреда. Завод је са својим стручним радним групама припремио задатке, који су достављени школама путем посебног портала, у електронској форми.

Пробни завршни испит има две основне функције. Прва је да кандидати и особље у школама испробају све процедуре у реализацији завршног испита, како би на завршном испиту у другој половини јуна ове године све функционисало како треба и без грешке. Друга је да ђаци тестирају своје знање и открију евентуалне пропусте, како би их уз додатне напоре и учење до јуна исправили.

Свим осмацима, њиховим наставницима и родитељима желимо успешан рад на пробном завшеном испиту.

Угледни час из ГЕОГРАФИЈЕ

Разред 7/2
Тема -АФРИКА
Тип часа -утврђивање
Циљ часа-утврђивање градива о природним и друштвеним одликама Африке,као и познавање географске и неме карте.

Ученици су кроз питања о Африци и њеним регијама проналазили географске појмове на карти Африке или уписивали појмове на немој карти.
Коришћени су различити типови задатака :слагалица, погађање појмова,шифровање, погоди појам, биосфера Африке у слици,тачно /нетачно и сл.
Ученици си били веома активни и заинересовани ,јер је рад био динамичан и занимљив.

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.