Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.

Подела новогодишњих пакетића

У петак, 30.12.2022. године у просторијама матичне установе Деда Мраз је поделио пакетиће за децу радника наше школе. Том приликом организована је и приредба у којој су учествовали ученици нижих разреда матичне школе.

Ново грејање у ОШ “Јосиф Панчић” Биљановац

Издвојено одељење наше школе у Биљановцу је захваљујући донацији фирме Енерго РАС добило ново централно грејање. Директор наше школе се захвалио фирми Енерго РАС на помоћи у решавању проблема грејања у овој школи. Тим поводом организована је мала свечаност. Више о овоме у прилогу локалне телевизије Коперникус Рашка.

Едукација о превенцији насиља

Национална платформа за превенцију насиља које укључује децу – ЧУВАМ ТЕ организује бесплатне онлајн обуке за ученике, родитеље и запослене. Циљ онлајн обука на платформи Чувам те, јесте да ученицима, родитељима и запосленима на једноставан и поуздан начин омогући да стекну најважнија знања и компетенције из области превенције вршњачког насиља. Обуке је осмислило Министарство просвете, науке и технолошког развоја и садрже проверена знања и вештине које ће подићи компетенције све три групе на ову тему. Платформа интегрише интерактивне провере знања, систем награђивања и обукама можете приступити у било које време и са било ког уређаја.

Интегрисани час – Будимо захвални

Уценици седмог и осмог разреда су учествовали у извођењу интегрисаног часа под називом Будимо захвални-Let’s be thankful.
У реализацији су учествовале наставнице енглеског језика Славица Мандић, историје Анђа Несторовић и грађанског васпитања Јелена Поповић.
Поред забавног приказа на енглеском језику -Turkey Dance – о Дану захвалности, ученици су говорили и о коренима културе и традиције земље чији језик уче и његовом значају.

,,Научи хемијске симболе и можеш у свет”

У свету науке сваког новембра се подсећамо на значај учења хемијских симбола.
Хемијски симболи су исти у целом свету. Тако да о значају хемијских симбола је сувишно говорити.
У оквиру редовног наставног часа ученици седмог разреда су обележили овај значајан месец.

Очекивани исход је да ученици самостално налазе потребне информације у различитим изворима користећи основну хемијску терминологију и симболику.
Функционални задатак је развијање логичког мишљења, закључивања.
Васпитни задатак је развијање истраживачког духа и радозналости код ученика.

Реализатор ове активности је наставница хемије Ружица Моравчић Жупањац.

Хемија – Додатни рад ученика 8/1

22.11.2022.
Ученици су лабораторијским путем добили соли. Соли су јонска једињења која у Хемији имају велики значај. Бројни су начини за настанак соли а њихово доказивање је интересантно за ученике. Настанак ових једињења индукују индикатори. Користили смо универзални индикаторски папир који у различитим бојама показује кисело-базну средину.

 

Реализатор активности: наставница хемије Ружица Моравчић Жупањац

Инструкције за дигиталну пријаву за завршни испит

За све ученике који завршавају осми разред у школској 2022/23. години потребно је извршити пријаву за завршни испит. Родитељи, односно законски заступници ученика, могу извршити пријаву преко портала Моја средња школа, који се налази на интернет адреси: www.mojasrednjaskola.gov.rs

Моја средња школа је специјализовани портал посвећен завршном испиту, пријемном испиту, као и упису ученика у средњу школу, чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или организација локалне самоуправе.
Све информације за коришћење портала можете пронаћи на порталу у делу „Документа“ – „Упутство за коришћење портала“.

У оквиру упутства наћи ћете све потребне информације које су вам неопходне за пријаву (логовање) на портал, као и информације за поступак пријаве ученика за завршни испит. Поред тога, у упутству су дате и остале информације које се односе на реализацију завршног испита и уписа ученика у средње школе.

У овој фази коришћења портала, пријаву за завршни испит могуће је урадити искључиво корисничким именом и лозинком коју користите за пријаву на портал есДневник.
Пријаву за завршни испит, осим преко портала Моја средња школа, можете урадити и директно у школи, попуњавањем одговарајућег обрасца.

Пријава ученика за завршни испит почиње у четвртак 01.12.2022. године, а рок за пријаву ученика је петак 30.12.2022. године.

Линк до портала Моја средња школа

Обележили смо Европски дан језика

У нашој школи 26. септембра је обележен Европског дана језика. Тим поводом одржан је интегрисан час у реализацији наставнице српског језика и књижевности Оливере Никић и наставнице енглеског језика Славице Мандић. Тог дана су наставнице на заједничком часу, истичући вредности вишејезичности и вишекултуралности, ученике упознали са циљем обележавања Европског дана језика. У духу тих вредности ученици су, уз помоћ наставнице енглеског језика Славице Мандић, креирали и пано на ком су на разичитим језицима исписивали поздраве. Пано је постављен у холу школе, тако да су ученици на одморима могли слободно да му прилазе како би дали свој допринос у његовом креирању. Подстичући и подржавајући једни друге у писању, ученици су ширили толеранцију, отвореност и радозналост према другом.