Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Дан розе мајица

Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележава се сваке последње среде у месецу фебруару. Ове године је то било 28. фебруара.

Ученици старијих разреда из Баљевца на часу грађанског васпитања урадили су пано на ту тему.

Прича о Дану розих мајица

Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

Стручни сарадник-психолог

Јелена Поповић

ОПШТИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ ИЗ МАТЕМАТИКЕ

Општинско такмичење из математике одржано је 10.02. 2024.године у ОШ „Рашка“ у Рашки.  Ученици наше школе постигли су завидне резултате.
Највише успеха имали су ученици:

  • Данило Петровић- одељење 8/1-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Софија Алексић -одељење 7/2-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Ђурађ Вељовић- одељење 6/1-освојено 1.место ;
  • Лена Алексић- одељење 5/1 –освојено треће место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Вања Јемуовић- одељење 5/1 –освојено четврто место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Марија Димитријевић – одељење 7/1 –освојено треће место ;

Предметни наставник: Љиљана Арсовић
Честитке ученицима на постигнутом успеху и пуно среће у даљем такмичењу!

Општинско такмичење из српској језика и језичке културе

Дана 25. 2. 2024. године одржано је Општинско такмичење из српског језика и језичке културе у Основној школи ,,Сутјеска” у Рашки.
Нашу школу представљали су ученици петог разреда -Лена Алексић, Ана Јаснић, Луна Матић и Огњен Чорбић, ученици шестог разреда – Ђурађ Вељовић и Ђорђе Жупањац, ученици седмог разреда -Софија Алексић, Нађа Вељковић и Душан Мартић и ученица осмог разреда Анђела Арсић.

Ученици су постигли добре резултате.

Лена Алексић и Софија Алексић- прво место

Ђурађ Вељовић- друго место

Огњен Чорбић и Нађа Вељковић – треће место

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

Ново грејање у ОШ “Јосиф Панчић” Биљановац

Издвојено одељење наше школе у Биљановцу је захваљујући донацији фирме Енерго РАС добило ново централно грејање. Директор наше школе се захвалио фирми Енерго РАС на помоћи у решавању проблема грејања у овој школи. Тим поводом организована је мала свечаност. Више о овоме у прилогу локалне телевизије Коперникус Рашка.

Едукација о превенцији насиља

Национална платформа за превенцију насиља које укључује децу – ЧУВАМ ТЕ организује бесплатне онлајн обуке за ученике, родитеље и запослене. Циљ онлајн обука на платформи Чувам те, јесте да ученицима, родитељима и запосленима на једноставан и поуздан начин омогући да стекну најважнија знања и компетенције из области превенције вршњачког насиља. Обуке је осмислило Министарство просвете, науке и технолошког развоја и садрже проверена знања и вештине које ће подићи компетенције све три групе на ову тему. Платформа интегрише интерактивне провере знања, систем награђивања и обукама можете приступити у било које време и са било ког уређаја.

Интегрисани час – Будимо захвални

Уценици седмог и осмог разреда су учествовали у извођењу интегрисаног часа под називом Будимо захвални-Let’s be thankful.
У реализацији су учествовале наставнице енглеског језика Славица Мандић, историје Анђа Несторовић и грађанског васпитања Јелена Поповић.
Поред забавног приказа на енглеском језику -Turkey Dance – о Дану захвалности, ученици су говорили и о коренима културе и традиције земље чији језик уче и његовом значају.

,,Научи хемијске симболе и можеш у свет”

У свету науке сваког новембра се подсећамо на значај учења хемијских симбола.
Хемијски симболи су исти у целом свету. Тако да о значају хемијских симбола је сувишно говорити.
У оквиру редовног наставног часа ученици седмог разреда су обележили овај значајан месец.

Очекивани исход је да ученици самостално налазе потребне информације у различитим изворима користећи основну хемијску терминологију и симболику.
Функционални задатак је развијање логичког мишљења, закључивања.
Васпитни задатак је развијање истраживачког духа и радозналости код ученика.

Реализатор ове активности је наставница хемије Ружица Моравчић Жупањац.

Хемија – Додатни рад ученика 8/1

22.11.2022.
Ученици су лабораторијским путем добили соли. Соли су јонска једињења која у Хемији имају велики значај. Бројни су начини за настанак соли а њихово доказивање је интересантно за ученике. Настанак ових једињења индукују индикатори. Користили смо универзални индикаторски папир који у различитим бојама показује кисело-базну средину.

 

Реализатор активности: наставница хемије Ружица Моравчић Жупањац

Инструкције за дигиталну пријаву за завршни испит

За све ученике који завршавају осми разред у школској 2022/23. години потребно је извршити пријаву за завршни испит. Родитељи, односно законски заступници ученика, могу извршити пријаву преко портала Моја средња школа, који се налази на интернет адреси: www.mojasrednjaskola.gov.rs

Моја средња школа је специјализовани портал посвећен завршном испиту, пријемном испиту, као и упису ученика у средњу школу, чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или организација локалне самоуправе.
Све информације за коришћење портала можете пронаћи на порталу у делу „Документа“ – „Упутство за коришћење портала“.

У оквиру упутства наћи ћете све потребне информације које су вам неопходне за пријаву (логовање) на портал, као и информације за поступак пријаве ученика за завршни испит. Поред тога, у упутству су дате и остале информације које се односе на реализацију завршног испита и уписа ученика у средње школе.

У овој фази коришћења портала, пријаву за завршни испит могуће је урадити искључиво корисничким именом и лозинком коју користите за пријаву на портал есДневник.
Пријаву за завршни испит, осим преко портала Моја средња школа, можете урадити и директно у школи, попуњавањем одговарајућег обрасца.

Пријава ученика за завршни испит почиње у четвртак 01.12.2022. године, а рок за пријаву ученика је петак 30.12.2022. године.

Линк до портала Моја средња школа

Обележили смо Европски дан језика

У нашој школи 26. септембра је обележен Европског дана језика. Тим поводом одржан је интегрисан час у реализацији наставнице српског језика и књижевности Оливере Никић и наставнице енглеског језика Славице Мандић. Тог дана су наставнице на заједничком часу, истичући вредности вишејезичности и вишекултуралности, ученике упознали са циљем обележавања Европског дана језика. У духу тих вредности ученици су, уз помоћ наставнице енглеског језика Славице Мандић, креирали и пано на ком су на разичитим језицима исписивали поздраве. Пано је постављен у холу школе, тако да су ученици на одморима могли слободно да му прилазе како би дали свој допринос у његовом креирању. Подстичући и подржавајући једни друге у писању, ученици су ширили толеранцију, отвореност и радозналост према другом.