Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.

Подела новогодишњих пакетића

У петак, 30.12.2022. године у просторијама матичне установе Деда Мраз је поделио пакетиће за децу радника наше школе. Том приликом организована је и приредба у којој су учествовали ученици нижих разреда матичне школе.

Сајам књига

Под слоганом Повратак написаних, одржан је Сајам књига у Београду 23 – 30.октобра.

У организацији Канцеларије за младе, ученици основних и средњих школа наше општине присуствовали су овом важном догађају.

Пет ученица осмог разреда ОШ ,, Јосиф Панчић”, у пратњи наставница српског језика и књижевности, посетиле су овогодишњи Сајам књига 26.октобра 2022.године.

Међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености „Дабар“

Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.

На школском нивоу такмичењу ове године у периоду од 14. – 18.11.2022. год. учествовали су сви ученици од 5. до 8. разреда.

Утакмица Србија-Шведска

На позив Фудбалског савеза Србије упућен свим основним школама,  присуствовали смо фудбалској утакмици између Србије и Шведске, одиграној 24. септембра 2022. године на стадиону “Рајко Митић”. Наши ученици показали су се као фер и срчани навијачи.

 

Пажљивкова правила

За ученике првог  разреда наше школе, а у организацији Агенције за безбедност саобраћаја, 01.11.2022. године одржано је предавање из области безбедности ученика у саобраћају.

На начин прилагођен узрасту, деца су упозната са правилима понашања у саобраћају – њих као учесника, са саобраћајним знацима  и сл.

Школе за бољи квалитет ваздуха

Основна школа „Јосиф Панчић“ у Баљевцу добила је данас од УНИЦЕФ-а комплет наставних средстава за реализацију наставе СТЕМ предмета (Science, Technology, Engineering, and Math) и развој школских пројеката из области квалитета ваздуха и заштите животне средине. Наша школа је једна од 46 школа у Србији којој су уручени комплети у оквиру пројекта „Школе за бољи квалитет ваздуха“ који спроводи УНИЦЕФ у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја (МНПТР) и уз финансијску подршку Владе Норвешке.

Комплети су пажљиво креирани на основу претходне анкете у којој су учествовали наставници и ученици из свих 46 школа. Сваки комплет садржи едукативну метеоролошку станицу и комплет за детекцију загађења земљишта, док су остала наставна средства прилагођена појединачним потребама школа. Уз помоћ ових едукативних комплета, интердисциплинарних курсева креираних за ученике, и уз подршку наставницима кроз обуке и менторски рад, свака школа ће осмислити и реализовати по пет пројеката на тему загађења ваздуха ослањајући се на званичне програме наставе из математике, физике, хемије, биологије, географије и информатике и рачунарства. У реализацију пројеката ће бити укључено око 9 000 ученика основних и средњих школа у 15 локалних самоуправа широм Србије.

 

Замена рачунарске опреме

Почетком ове школске године Школа је од Министарства просвете, науке и технолошког развоја, на трајно коришћење, добила рачунарску опрему за опремање два информатичка кабинета. Један у матичној установи, у Баљевцу, и у издвојеном одељењу, у Брвенику. Поред 30 раунара марке „Tesla“ са оперативним системом Windows 10, добијено је и 30 „Dell“ монитора и 30 комплета тастатура/миш, као и један ласерски штампач.