Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.

Подела новогодишњих пакетића

У петак, 30.12.2022. године у просторијама матичне установе Деда Мраз је поделио пакетиће за децу радника наше школе. Том приликом организована је и приредба у којој су учествовали ученици нижих разреда матичне школе.

Дечија недеља

Мото овогодишње Дечије недеље, која се одржава од 3.10. до 9.10.2022. године, је Шта детету треба да расте до неба?!

Да би деца живела у подстицајном и сигурном окружењу у коме могу да остваре максимум својих потенцијала, у атмосфери пуног поштовања дечјих права, неопходно је да сви друштвени актери раде заједно на подршци породици и родитељству, укључујући алтернативне облике, чиме се обезбеђује достојанствен живот и подстицај породици и деци која у њој одрастају.

Општи циљеви  Дечје недеље сускретање пажње најширој јавности на права и потребе детета, указивање на одговорност коју породица, школа и држава и њене институције имају у заштити деце, и остварују њихова права, указивање на примере добре праксе и проблеме у остваривању права деце, промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу…

У циљу обележавања дечије недеље наши ђаци су реализовали низ активности којим су нам показали шта им треба да расту до неба.

Цртање на асфалту…

Радни пано са одељенске заједнице у вези мотоа Дечије недеље ученика 5. разреда…

Више о активностима у оквиру Дечије недеље можете погледати у прилогу локалне телевизије Коперникус Рашка: ОШ “Јосиф Панчић”

Дани интелигенције

Наша школа је организовала догађај како би узела учешће у обележавању Дана интелигенције.

Дан интелигенције је међународни образовни пројекат који су покренули Менса Србије и УченИQ уз подршку Института за модерно образовање и Креативних учитеља, који укључивањем стручњака у образовању из Србије и земаља региона жели да обележи међународну акцију “Дан интелигенције” која је покренута је са идејом да се обележи 1. октобар као дан оснивања Менсе. Менса, као друштво људи са високим коефицијентом интелигенције (ИQ), је основана 1. 10. 1946. године у Оксфорду у Уједињеном краљевству.

Кроз активности у оквиру обележавања овог дана Менса Србије, УченИQ и Институт за модерно образовање желе да укажу на значај стимулације интелектуалних способности укључивањем што већег броја стручњака који раде са децом и одраслима у земљи и региону да прикажу занимљиве активности и добре примере праксе.

У оквиру  активности које је организовала наша школа ученици 6. и 7. разреда подељени у тимове са мапама дворишта школе и обележеним тачкама решавали су постављене задатке.

Више о активностима и обележавању Дана интелигенције можете видети на следећој страници Дани интелигенције.