Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Пажљивкова смотра

У организацији Агенције за безбедност саобраћаја и Министарства просвете, ове године трећи пут по реду, одржава се пројекат Пажљивкова смотра, чији је циљ да деца кроз такмичење, забаву и игру на лак начин науче да се безбедно крећу у саобраћају. У нашој општини је ово прва година. Након одржаног школског нивоа, где су учествовали сви ученици 1. и 2. разреда, сада је дошао ред да се екипе свих школа наше општине такмиче једни против других. Деци су на програму били различити типови игара прилагођени њиховом узрасту, екипе су давале одговоре на питања, показавши да је циљ овог такмичења постигнут, а то је унапређење њиховог знања о саобраћају. Кроз реализацију пројекта засигурно је ниво саобраћајног образовања и васпитања деце подигнут на завидан ниво.

Општински ниво такмичења, одржан је 25. априла 2024. године у Дому културе у Рашки. Сваку екипу чинило је по четири ученика. Агенција за безбедност саобраћаја је за показано завидно знање, наградила све малишане вредним наградама. Ученици првог разреда наше школе пласирали су се на републички ниво такмичења.

Свим екипама наше оштине желимо успех на следећем нивоу такмичења.

 

Светски дан књиге, 23. април

У Основној школи ,,Јосиф Панчић” и ове године обележен је Светски дан књиге и ауторских права.

Ученици осмог, седмог и шестог разреда разговарали су о књигама на језику Вилијема Шекспира.

Час је замишљен као ТВ емисија која је уз водитеља ( наставница енглеског језика Славица Мандић), госте ( ученици и наставница Оливера Никић), преводиоца ( Лена Јемуовић) имала и публику ( ученици, наставници, педагог, психолог и директор).

Разговарали смо о књигама и компјутерима.Истакли смо да читање књига оплемењује, да нам компјутери могу бити корисни, уколико не проводимо доста времена испред екрана.Сетили смо се Сервантеса и Шекспира, као и других значајних писаца, а пре свега, закључили куда нас све може одвести књига.

За ову прилику осмишљен је пано који се налази у трпезарији школе где је час и реализован.

Наши спортисти…

Наша школа се може похвалити добрим спортистима. Они су наш понос и трудимо се да навијамо за њих и подржимо их у њиховим спортским успесима.
Одбојкашица ЖОК,, Рудар” из Баљевца, Анита Јелић је једна од њих.
Ученица 8/2 одељења из Брвеника пример је успешног ученика и доброг спортисте. Уз велики труд на тренинзима и несебично залагање успела је да са својим одбојкашким клубом постигне велики успех.
У суботу, 20.4.2024.,у спортској хали у Баљевцу, одиграна је баражна утакмица за државно првенство између ЖОК,, Рудар” из Баљевца и ЖОК,, Млади радник” из Пожаревца.
Одбојкашице ЖОК,, Рудар” успеле су да уз велику борбу победе противника резултатом 3:0.
Ученица наше школе, Анита Јелић одлично је играла и допринела победи свог тима.
Овом победом, Анитина екипа пласирала се у топ 8 екипа на државном првенству Србије.
Поносни смо на ученицу наше школе и држимо јој палчеве за будуће победе.

Дан планете Земље

22.април-Дан планете Земље који се обележава од 1971.године са циљем подизањем свести код свих људи и генерација о заштити животне средине и очувања планете за будуће нараштаје.
Наша школа сваке године обележава овај важан датум,па тако и ове године. Јасно нам је да време измиче и да је потребно радити на очувању планете,јер воде и ваздух се загађују,земљиште прекрива пластични и други отпад, угрожен је живи свет, а у њему и ми.
Зато смо ми дали мали допринос очувању планете .Ученици 7/2 и 6/1 заједно са наставницом географије Милицом Диздаревић су уредили пано у холу школе под слоганом “Време је да размислимо”
Зар није?

Екскурзија ученика 7. и 8. разреда

Ученици седмог и осмог разреда провели су три дана на екскурзији у периоду 16- 18. 4. 2024. године.Ове године упознали су Вишеград и Требиње.Имали су прилику да виде и Овчарско- кабларску клисуру, манастир Тврдош, као и Херцеговачку Грачаницу.
Уживали су у прелепом Требињу, а видели су и друге знаменитости.
Ову екскурзију свакако ће памтити и по добром расположењу и дружењу.

Са часова биологије…

РАЗМНОЖАВАЊЕ, РАСТ И РАЗВИЋЕ БИЉАКА

Ученици петог разреда су практичним радом доказали да неке биљке цветнице које се размножавају
бесполно ,имају способност да се из њихових делова тела (корена,стабла или листа) развију нове биљке.

РАЗМНОЖАВАЊЕ АФРИЧКЕ ЉУБИЧИЦЕ (из листа)

РАЗВИЋЕ БИЉКЕ ИЗ СЕМЕНА
(са часова биологије у петом разреду)

Већина биљака развија се из семена у коме се налази клица-зачетак нове биљке.Младе биљке у почетку развића не личе на своје родитеље.У повољним условима оне расту и развијају се и постају сличне родитељима,а ученици су то доказали и својим огледима .

Такмичење из биологије

Општинско такмичење из биологије одржано је у нашој школи у Баљевцу 17.3.2024. године.

Ученица 7/2 , Софија Алексић и ученица 6/1 Тијана Главчић добиле су похвалнице за учешће и остварен веома добар резултат на Општинском такмичењу.

Ученице 5 разреда (одељење 5/1) оствариле су следеће резултате на Општинском такмичењу:
Дуња Јемуовић – друго место, Лена Алексић -треће место, Лана Биорац -треће место и Ана Јаснић -треће место.
Све ученице оствариле су пласман на Окружно такмичење и дана 14.4.2024. у Краљеву -ОШ ,,Свети Сава “(Рибница), постигле су велики успех:
Лена Алексић -друго место,
Лана Биорац -треће место,
Дуња Јемуовић -похвалница.

Честитке за све такмичаре и пуно успеха у даљем раду!

Наставница биологије,
Емилија Максимовић

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

“Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

У организацији Комисије за заштиту и унапређење животне средине Општине Рашка данас је у основним школама у Јошаничкој Бањи и Баљевцу спроведена акција поделе пригодних поклона, након што су ученици осмог разреда учествовали у изради видео садржаја кратког формата на тему “Човек је саставни део природе – Животна средина кроз објектив камере”

Деда Мраз у нашој школи

Деда Мраз је још једном посетио нашу школу. Синдикат и школа данас су организовали долазак деда Мраза и поделу новогодишњих пакетића деци запослених у ОШ “Јосиф Панчић” у Баљевцу. Тим поводом за малишане је организован и пригодан Весели програм.