Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.

Подела новогодишњих пакетића

У петак, 30.12.2022. године у просторијама матичне установе Деда Мраз је поделио пакетиће за децу радника наше школе. Том приликом организована је и приредба у којој су учествовали ученици нижих разреда матичне школе.

“Паметно и безбедно” у нашој школи

Министарство информисања и телекомуникација подстиче развој информационог друштва путем програма и пројеката под заједничким слоганом „Паметно и безбедно – Smart and Safe“. Циљ ових активности је едукација и подизање свести о неопходности брзог, правилног и усмереног укључивања грађана, образовног система и привреде у савремене дигиталне токове.

У нашој школи је 27.12.2023, године одржана презентација националног контакт центар за безбедност деце на интернету при Министарству информисања и телекомуникација.

На одржаној презентацији наши ученици могли су да сазнају који су то најчешћи облици малтретирања путем интернета, шта могу да ураде ако су жртва или ако сведоче интернет насиљу, као и коме могу да пријаве овај облик малтретирања. Овом приликом деца су имала могућност да науче више о томе како да буду безбедни на друштвеним мржама и избегну опасне ситуације на интернету.

Поред изузетно важних савета, едукације и других корисних садржаја о правилном коришћењу интернета, безбедном постављању садржаја и могућностима онлајн заштите, ученицима је представљено како је путем контакт форме могуће пријавити угрожавање безбедности на интернету оператерима Националног контакт центра.

Сви грађани Републике Србије имају могућност да се бесплатно обрате на број телефона 1983З или путем http://pametnoibezbedno.gov.rs као и на платформи https://cuvamte.gov.rs/

Заштита животне средине

На предлог Душице Радоичић (одсек за заштиту животне средине Општина Рашка), ученици 8.разреда урадили су промотивни видео са циљем да скрену пажњу на заштиту животне средине и подизању еколошке свести. Наставница биологије Емилија Максимовић организовала је тимски рад у коме су били укључени ученици матичне школе из Баљевца ( Лена Јемуовић, Анђела Арсић, Софија Столовић, Николина Тошковић, Сара Пилиповић, Милица Јовановић), као и ученици издвојених одељења из Брвеника
(Анита Јелић, Теодора Вилимоновић, Ива Секулић ) и из Градца ( Марина Перовић и Павле Николић).

,,Новогодишњи накити од шишарки”

За млађе ученике наше школе, 19.12.2023.представници ,,Националног парка Копаоник” су одржали пригодно предавање уз пројекцију филма о Копаонику, а потом са ученицима реализовали радионицу ,,Новогодишњи накити од шишарки”.

Travelling Cheff

Дана 30.11.2023.  године одржан је интегрисани час енглеског језика и географије на тему путујући кувар. Ученици су представили и спремили јела са три различита географска подручја:

1.Mayan chilli hot chocolate

2.Japanese stripy Sushi

3.Spanish baked bananas.

Реализатори су Славица Мандић и Милица Диздаревић уз подршку особља трпезарије Школе и других.

Донација дрона

Ротари клуб Београд Чукарица организовао је дана 27.11.2023. године едукацију за наставнике информатике у ОШ “Халифа бин Заид Ал Нахјан” у Новом Пазару. Након одржаног предавање о пословима будућности за које је неопходно знање информатике организатор је позвао наставнике да се пријаве за фестивал “Знањем за будућност”- општинско, окружно и републичко такмичење у програмирању и управљању дроновима и мБот роботима које се организује од фебруара до 20. априла следеће године.
Владимир Лалошевић је упознао наставнике о основним карактеристикама дронова и мБот робота и шта је све вазно знати о њима када раде практичну наставу са ученицима.
По завршетку едукације донирани су дронови и мБот роботи за школе из Новог Пазара,Тутина, Рашке, Сјенице, Пријепоља, Нове Вароши и Прибоја. Наша школа добила је један од дронова.