Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Присуство свечаној церемонији обележавања Дана школе ,,Живан Маричић” из Жиче

Директор и колегинице наше школе присуствовали су свечаној церемонији обележавања Дана школе ,,Живан Маричић” из Жиче.
Већ дуги низ година наше школе негују професионалну сарадњу и удружују се у реализацији амбијенталних активности приликом којих наши ученици стварају и негују међусобна пријатељства.
Приредба коју су колеге из Жиче припремиле носи назив ,,Музичко путовање”. Током приредбе, талентовани ученици представили су своје вештине свирања инструмената, хорског певања и соло извођења. Уз заједничку песму, свирку и игру са својим наставницима дочарали су део стваралачке атмосфере коју у школи негују већ дуго времена и по којој су познати у широј просветној заједници. Током прославе дана школе, били смо у прилици да се дружимо са колегама, начелницом Школске управе Краљево и родитељима ученика. Радујемо се наставку сарадње и новим активностима које планирамо заједно да спроведемо.

Светски дан телекомуникација и информационог друштва

Светски дан телекомуникација и информационог друштва обележава се 17. маја сваке године. Овај дан је установљен у циљу подизања свести о важности информационих и комуникационих технологија и њиховог доприноса друштвеном и економском развоју.

Светски дан телекомуникација и информационог друштва је прилика да се промовишу иновативна решења, да се размене идеје и искуства у области телекомуникација и информационих технологија, да се подигне свест о њиховом значају и да се укаже на то како ове технологије могу да допринесу унапређењу живота људи широм света.

Ученици осмог разреда издвојеног школског места Брвеник на часу Информатике и рачунарства решавајући квиз поновили су научено из ове области.

Осим што омогућавају брзо и ефикасно комуницирање међу људима, информационе и комуникационе технологије имају и кључну улогу у развоју пословања, образовања, здравства, културе, забаве и других области. Светски дан телекомуникација и информационог друштва подсећа нас на то да су ове технологије саставни део наше свакодневице и да је важно да се развијају и унапређују како би се омогућио још већи напредак друштва.

Крос РТС – Кроз Србију

Истовремено у 1800 школа и 170 вртића трчала су деца и млади, сви који то желе а нису ослобођени наставе физичког васпитање. Овај догађај одржан је 17. маја у свим градовима, општинским центрима и селима у Србији. Старт трке дала је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић из студија РТС-а у 10.05 сати. Она је означила почетак највећег и најмасовнијег крос такмичења на свету. Ученици наше матичне школе као и издвојеног места Брвеник учествовали су у овом кросу.

Посета наших ученика Угоститељско-туристичкој школи у Врњачкој Бањи

13. маја Угоститељско-туристичка школа Врњачка Бања је угостила наше ученике осмог разреда, упознала ученике са радном атмосфером у њиховој школи, показала кабинете и представила Врњачку Бању на мало другачији начин.

Међународни дан физичке активности

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање Међународног дана физичке активности.

Наша школа је узела учешће у обележавању овог дана, ученици петог разреда са својим наставником физичког и здравственог васпитања, Марком Јемуовићем, прошетали до мини пич терена у Баљевцу и изводили вежбе.

Физичка активност представља свако кретање тела које доводи до потрошње енергије. Брзо ходање, пењање уз степенице, шетња, усисавање, прање прозора, вожња бицикла, пливање, трчање, кошарка, фудбал… све ово је физичка активност.

Редовна физичка активност има вишеструке здравствене користи: одржава енергетску равнотежу и помаже смањењу телесне тежине, утиче на изградњу коштаног ткива, има заштитни ефекат за појаву повишеног крвног притиска и повишених вредности холестерола у крви, смањује анксиозност и депресију, доприноси бољој концентрацији и различитим социјалним исходима.

Недељa сећања и заједништва настрадалима у Основној школи “Рибникар”

Јутрос сам, као и сваког школског јутра, дошла у школу испраћена
загрљајем и пољупцем мајке, и као сваког јутра сачекали су ме осмеси и
поздрави драгих лица и познати простор-холови, учионице, школско
двориште.
Све ми је ово добро познато, пријатељско и осећам се сигурно и
ушушкано. Како не бих! Ту је по обичају, насмејани домар који нас први
поздравља, па наши наставници, друштво, симпатије-место где се
препуштамо дечијим сновима и надањима.
Са чистом надом и сновима су у школу пошли и њих деветоро. Тог 3. маја
прошле године, очекивали поздрав Драгана, чувара великог срца-кренули
су дотерани и узбуђени због сликања за школски алманах, отргнути из
загрљаја њихових родитеља, у чврстом веровању да ће успети у својим
мисијама. Да ће сутра бити бољи и ближи циљу.
Сутра за њих није дошло.
Снови су им тог јутра прекинути.
Емини, Бојанини, Анини, Марини, Адрианини, Катаринини, Андријини,
Ангелинини и Софијини светли и ружичасти снови су недосањани.
Један дечак, њихов друг, прекинуо их је. Обојени су у црно. Да су знали
рекли би му да су љубав, лепа реч, пријатељски осмех, подељена ужина,
лек за све проблеме.
Да оружје и насиље не решавају ништа. Да су зло.
Да су знали. Али нису. Нажалост. На нама је да запамтимо. Да се сетимо. И
сећамо. И да једни другима дарујемо доброту, разговор, пријатељство,
дружење, љубав.

То је лек. За све.

Будући прваци у нашој школи

Будући прваци су 24.4.2024.посетили нашу школу и у оквиру те посете заједно са червртацима и њиховом учитељицом реализовали радионицу ,,Ускршње јаје”.

Пласман на републичко такмичење

Пошто је освојила прво место на Окружном такмичењу из српског језика и језичке културе, ученица седмог разреда Софија Алексић припрема се за Републичко такмичење које ће се одржати 25. маја у Тршићу.
Срећно!

Пројекат: Птице мога краја

У реализацији пројеката из биологије учествовали су ученици шестог разреда.

Циљ пројекта: упознавање птица у нашем крају, фактора који их угрожавају и развијање одговорног односа према природи и живим бићима у њој.

Ученици су истражили птице које живе у нашем крају и факторе који их угрожавају,креирали летак, израдили паное у учионици и направили кућице и хранилице за птице.

Организатор пројекта: Емилија Максимовић

Ученици 7. и 8.разреда на тродневној екскурзији

Екскурзија је реализована у периоду од 21.03. до 23.03.2023. г. на релацији Баљевац-Нови Сад. Првог дана посетили су Сремске Катливце, манастир Крушедол. Другог дана ергелу Зобнатица Суботицу и Палићко језеро. Трећег дана Петроварадинску тврђаву. Ученици су имали слободног времена за обилазак Новог Сада, дружење и боље упознавање.

Време у аутобусу неки ученици су искористили да покажу своје мајсторство у шаху.

На екскурзији су били одељенске старешине одељења 7. и 8. р. ,директор школе и доктор.

8. март у Брвенику

Поводом 8. марта ученици млађих разреда су у оквиру часова слободних активности, дигиталног света, музичке културе и одељенске заједнице, као и једносменског рада правили честитке за маме, а потом су израдили и цветове од папира и дрвених стапића.
Спремљена је приредба са темом ,,Мама”, кроз рецитације, песму, игру и скечеве.
Приредба је реализована 8.марта у фискултурној сали.
Присутбовали су уценици старијих разреда, наставници, директор школе и родитељи.
На крају приредбе деца су присутним поделила припремљене поклоне-честитке и цветове.
Ово су реализивали ученици млађих разреда са учитељицама С.Вукосављевић и Ј. Секулић

Пројекат: Утицај киселих киша на биљке

У оквиру пројекта Стем реализован је и 4. школски пројекат: Утицај киселих киша на биљке
У сарадњи са локалним произвођачима повртарског расада, поврћа и цвећа наша школа је покренула 4.пројекат “Загађење ваздуха” на тему – Како киселе кише утичу на биљке. У пројекту учествују ученици 5.и 8. разреда и предметни наставници биологије,географије,хемије, информатике, технике и технологије и математике.

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

Наша школа је номинована за учешће у пројекту “Школе за бољи квалитет ваздуха”. Овај пројекат је покренуо УНИЦЕФ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а циљ је заједничко праћење квалитета ваздуха, СТЕМ образовање и омладински активизам у Србији. Пројекат ће трајати до 2023. године уз финансијску подршку амбасаде Краљевине Норвешке.

Пројекат СТЕМ – „Моја зелена школа“
Пројекат „Моја зелена школа“ се ослања на научни процес којим метеоролози долазе до података о временским приликама.
1.Како меримо температуру?
2.Како се на основу тих мерења пројектују или адаптирају простори у којима боравимо?
3.Како можемо предвидети колика ће бити температура за неколико година?

Општи циљ пројекта је разумевање методологије примене истраживачког учења и пројектне наставе у СТЕМ системима.

Специфични циљеви:
Упознавање учесника са методом истраживачког учења кроз практичан рад.
Упознавање учесника са методом пројектне наставе кроз задатак.
Упознавање организације рада у различитим школама уз хоризонтално учење.
Развој разумевања о истраживачком учењу и пројектној наставни кроз повратне информације од ментора.
Разумевање јаких и слабих страна спроведеног пројекта.

Семинар на тему:,,Како направити образовни филм у уционици”

Дана 11.3.2023. године у просторији наше школе одржан је семинар на тему:,,Како направити образовни филм у учионици”. Организатори програма су Горанка Марковић, проф.разредне наставе и Данило Спсојевић, проф.српског језика и књижевнисти.