Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Пројекат: Птице мога краја

У реализацији пројеката из биологије учествовали су ученици шестог разреда.

Циљ пројекта: упознавање птица у нашем крају, фактора који их угрожавају и развијање одговорног односа према природи и живим бићима у њој.

Ученици су истражили птице које живе у нашем крају и факторе који их угрожавају,креирали летак, израдили паное у учионици и направили кућице и хранилице за птице.

Организатор пројекта: Емилија Максимовић

Ученици 7. и 8.разреда на тродневној екскурзији

Екскурзија је реализована у периоду од 21.03. до 23.03.2023. г. на релацији Баљевац-Нови Сад. Првог дана посетили су Сремске Катливце, манастир Крушедол. Другог дана ергелу Зобнатица Суботицу и Палићко језеро. Трећег дана Петроварадинску тврђаву. Ученици су имали слободног времена за обилазак Новог Сада, дружење и боље упознавање.

Време у аутобусу неки ученици су искористили да покажу своје мајсторство у шаху.

На екскурзији су били одељенске старешине одељења 7. и 8. р. ,директор школе и доктор.

8. март у Брвенику

Поводом 8. марта ученици млађих разреда су у оквиру часова слободних активности, дигиталног света, музичке културе и одељенске заједнице, као и једносменског рада правили честитке за маме, а потом су израдили и цветове од папира и дрвених стапића.
Спремљена је приредба са темом ,,Мама”, кроз рецитације, песму, игру и скечеве.
Приредба је реализована 8.марта у фискултурној сали.
Присутбовали су уценици старијих разреда, наставници, директор школе и родитељи.
На крају приредбе деца су присутним поделила припремљене поклоне-честитке и цветове.
Ово су реализивали ученици млађих разреда са учитељицама С.Вукосављевић и Ј. Секулић

Пројекат: Утицај киселих киша на биљке

У оквиру пројекта Стем реализован је и 4. школски пројекат: Утицај киселих киша на биљке
У сарадњи са локалним произвођачима повртарског расада, поврћа и цвећа наша школа је покренула 4.пројекат “Загађење ваздуха” на тему – Како киселе кише утичу на биљке. У пројекту учествују ученици 5.и 8. разреда и предметни наставници биологије,географије,хемије, информатике, технике и технологије и математике.

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

МОЈА ЗЕЛЕНА ШКОЛА

Наша школа је номинована за учешће у пројекту “Школе за бољи квалитет ваздуха”. Овај пројекат је покренуо УНИЦЕФ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а циљ је заједничко праћење квалитета ваздуха, СТЕМ образовање и омладински активизам у Србији. Пројекат ће трајати до 2023. године уз финансијску подршку амбасаде Краљевине Норвешке.

Пројекат СТЕМ – „Моја зелена школа“
Пројекат „Моја зелена школа“ се ослања на научни процес којим метеоролози долазе до података о временским приликама.
1.Како меримо температуру?
2.Како се на основу тих мерења пројектују или адаптирају простори у којима боравимо?
3.Како можемо предвидети колика ће бити температура за неколико година?

Општи циљ пројекта је разумевање методологије примене истраживачког учења и пројектне наставе у СТЕМ системима.

Специфични циљеви:
Упознавање учесника са методом истраживачког учења кроз практичан рад.
Упознавање учесника са методом пројектне наставе кроз задатак.
Упознавање организације рада у различитим школама уз хоризонтално учење.
Развој разумевања о истраживачком учењу и пројектној наставни кроз повратне информације од ментора.
Разумевање јаких и слабих страна спроведеног пројекта.

Семинар на тему:,,Како направити образовни филм у уционици”

Дана 11.3.2023. године у просторији наше школе одржан је семинар на тему:,,Како направити образовни филм у учионици”. Организатори програма су Горанка Марковић, проф.разредне наставе и Данило Спсојевић, проф.српског језика и књижевнисти.

Међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености „Дабар“

И ове године у нашој школи организован је школски ниво такмичења “Дабар” за ученике од 5. до 8. разреда.

Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.

Међународни дан толеранције

16. новембар
Међународни дан толеранције
 

Поводом Међународног дана толеранције у матичној школи у Баљевцу реализована је радионица у којој су учествовали ученици старијих разреда. Током радионице ученици су стручним сарадником-психологом дискутовали на тему толеранције, одгледали филм. Закључак ученика је да заједно треба да градимо културу мира, толеранције и разумевања, и да радимо на стварању друштва које уважава различитост и свима пружа једнаке шансе и могућности.

 
 
Јелена Поповић, стручни сарадник-психолог

Светски дан детета

Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.

Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају. Дан указује на важност стварања окружења у којем ће деца расти сигурно и подржано.

“Кад се једно дете смеје, смеје се цео свет”

„Боје јесени”

„Боје јесени

креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Развијање креаривности, стваралачких способности, иницијативе и сарадње код ученика и Обележавање Светског дана пешачења ( 17. октобар)

Ученици су Светски дан пешачења обележили пешачком туром „Од школе до Јошанице“. На путу су разговарали о значају пешачења за здравље и заштиту животне средине. Затим су се код Јошанице одморили и играли игру „ Чик погоди „. На путу до школе су сакупљали опало лишће разних боја и облика, добили су упутства како да га испресују и припреме за наредну радионицу. Од пресованог лишћа су ученици правили слике а затим своје радове изложили на паноу у холу школе.

Носиоци ( учесници) активности: Јасна Гољовић ученици ИО Биљановац

Здрава исхрана- „Мој креативни тањир здраве хране“

Едукативно-креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Обележавање Светског дана здраве хране ( 16. октобар)

Светски дан здраве хране обележен је кроз едукативно- креативну радионицу  активности Обогаћеног једносменског рада. Радионица  је посвећена здравој исхрани, и то првенствено развијању свести код деце, о томе шта је здрава храна и колико је она важна за људско здравље. Ученици су  од куће донели  разноврсно воће и поврће.

Најлепши део, који је свима  пружио највећи ужитак било је прављење и дегустурaње салата са  креативног тањира здраве хране.

Конзумирањем разноврсних здравих намирница, показали смо да здрава храна није само здрава, већ и веома укусна!

Реализатор:  Јасна Гољовић, ученици ИО Биљановац

Ученици наше школе на Сајму књига у Београду

Ученици наше школе већ неколико година заредом посећују Сајам књига. Ове године
смо имали привилегију да Сајам посетимо два пута. Прва посета реализована је 26. 10. у организацији Омладинског клуба из Рашке. Два ученика осмог разреда су ишла у пратњи наставнице Оливере Никић. Другу посету је обезбедила сама школа. Тридесет седморо ученика је ишло на Сајам књига у пратњи три предметна наставника: Славице Мандић, Миланке Петровић и Зорице Чешљарац. Путовање је реализовано 28. 10. са поласком у 7.00 из Брвеника и из матичне школе у Баљевцу. Сајам су посетили ученици од петог до осмог разреда који су се истакли у раду, на такмичењима или учешћем у ваннаставним активностима. Ученици су прошетали Сајмом, пропратили су најновије садржаје, куповали своје омиљене књиге. Имали су могућност и да уживо виде неке од писаца данашњице, али и да са наставницама енглеског језика обиђу салу број 14 у којој су се налазиле књиге на енглеском језику. Посета 66. Сајму књига протекла је без проблема. Слободно време ученици су искористили у тржном центру „Галерија“. У Баљевац смо се вратили у 20.15.

Еко радионица и израда мозаика од чепова у нашој школи

У среду, 4. октобра 2023. године у оквиру Дечије недеље, а у организацији Општинске управе Рашка, у нашој школи одржана је еко радионица са предавањем на тему екологије и израду мозаика од пластичних чепова. Радионицу као и израду мозаика одрадили су представници Удружења “Чепом до осмеха” из Новог Сада.

Радионица је одржана за све ученике од 1. до 4. разреда и сваки ученик је као поклон добио мини кантицу за скупљање смећа са логом Удружења “Чепом до осмеха” и општине “Рашка”.

У данашњем свету који се суочава са све већим изазовима везаним за очување околине, едукација о екологији и развој емпатије постају кључни елементи у формирању будућих генерација. Основне школе имају кључну улогу у обликовању ставова и вредности код деце, стварајући прилику за учење о екологији и развоју емпатије према особама са сметњама у развоју и/или инвалидитетом кроз еколошке радионице.

Надамо се да ће овај догађај служити као темељ за будуће иницијативе и допринети очувању наше планете за будуће генерације.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Субота 7. октобар 2023. године биће радна субота са часовима од петка.

Петак, 13.октобар 2023. године биће нерадан дан, због безбедности деце због организације Вашара на улицама града.