Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Светски дан детета

Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.

Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају. Дан указује на важност стварања окружења у којем ће деца расти сигурно и подржано.

“Кад се једно дете смеје, смеје се цео свет”

„Боје јесени”

„Боје јесени

креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Развијање креаривности, стваралачких способности, иницијативе и сарадње код ученика и Обележавање Светског дана пешачења ( 17. октобар)

Ученици су Светски дан пешачења обележили пешачком туром „Од школе до Јошанице“. На путу су разговарали о значају пешачења за здравље и заштиту животне средине. Затим су се код Јошанице одморили и играли игру „ Чик погоди „. На путу до школе су сакупљали опало лишће разних боја и облика, добили су упутства како да га испресују и припреме за наредну радионицу. Од пресованог лишћа су ученици правили слике а затим своје радове изложили на паноу у холу школе.

Носиоци ( учесници) активности: Јасна Гољовић ученици ИО Биљановац

Здрава исхрана- „Мој креативни тањир здраве хране“

Едукативно-креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Обележавање Светског дана здраве хране ( 16. октобар)

Светски дан здраве хране обележен је кроз едукативно- креативну радионицу  активности Обогаћеног једносменског рада. Радионица  је посвећена здравој исхрани, и то првенствено развијању свести код деце, о томе шта је здрава храна и колико је она важна за људско здравље. Ученици су  од куће донели  разноврсно воће и поврће.

Најлепши део, који је свима  пружио највећи ужитак било је прављење и дегустурaње салата са  креативног тањира здраве хране.

Конзумирањем разноврсних здравих намирница, показали смо да здрава храна није само здрава, већ и веома укусна!

Реализатор:  Јасна Гољовић, ученици ИО Биљановац

Сајам књига у Београду

У четвртак, 26. октобра у организацији Канцеларије за младе ученице осмог разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић у пратњи наставнице српског језика и књижевности посетиле су Сајам књига у Београду.

Ученици наше школе на Сајму књига у Београду

Ученици наше школе већ неколико година заредом посећују Сајам књига. Ове године
смо имали привилегију да Сајам посетимо два пута. Прва посета реализована је 26. 10. у организацији Омладинског клуба из Рашке. Два ученика осмог разреда су ишла у пратњи наставнице Оливере Никић. Другу посету је обезбедила сама школа. Тридесет седморо ученика је ишло на Сајам књига у пратњи три предметна наставника: Славице Мандић, Миланке Петровић и Зорице Чешљарац. Путовање је реализовано 28. 10. са поласком у 7.00 из Брвеника и из матичне школе у Баљевцу. Сајам су посетили ученици од петог до осмог разреда који су се истакли у раду, на такмичењима или учешћем у ваннаставним активностима. Ученици су прошетали Сајмом, пропратили су најновије садржаје, куповали своје омиљене књиге. Имали су могућност и да уживо виде неке од писаца данашњице, али и да са наставницама енглеског језика обиђу салу број 14 у којој су се налазиле књиге на енглеском језику. Посета 66. Сајму књига протекла је без проблема. Слободно време ученици су искористили у тржном центру „Галерија“. У Баљевац смо се вратили у 20.15.

Еко радионица и израда мозаика од чепова у нашој школи

У среду, 4. октобра 2023. године у оквиру Дечије недеље, а у организацији Општинске управе Рашка, у нашој школи одржана је еко радионица са предавањем на тему екологије и израду мозаика од пластичних чепова. Радионицу као и израду мозаика одрадили су представници Удружења “Чепом до осмеха” из Новог Сада.

Радионица је одржана за све ученике од 1. до 4. разреда и сваки ученик је као поклон добио мини кантицу за скупљање смећа са логом Удружења “Чепом до осмеха” и општине “Рашка”.

У данашњем свету који се суочава са све већим изазовима везаним за очување околине, едукација о екологији и развој емпатије постају кључни елементи у формирању будућих генерација. Основне школе имају кључну улогу у обликовању ставова и вредности код деце, стварајући прилику за учење о екологији и развоју емпатије према особама са сметњама у развоју и/или инвалидитетом кроз еколошке радионице.

Надамо се да ће овај догађај служити као темељ за будуће иницијативе и допринети очувању наше планете за будуће генерације.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Субота 7. октобар 2023. године биће радна субота са часовима од петка.

Петак, 13.октобар 2023. године биће нерадан дан, због безбедности деце због организације Вашара на улицама града.

Обележава се Међународни дан матерњег језика

На Међународни дан матерњег језика 21. фебруар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог саопштило је да жели да укаже на важност неговања матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина.
Република Србија је, вођена идејом да посредством још једног међународноправног акта, посвећеног заштити и унапређењу мањинских језика, допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи, 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе.

Ратификацијом Повеље Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на нашој територији.

Истиче се да се мањински језици користе у образовању, медијима, управним и судским поступцима, економском, друштвеном и културном животу.

Како се додаје, свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Република Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.

Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Подсећају да право на информисање на језику националне мањине се остварује путем штампаних и електронским медија. На мањинским језицима се издају новине, часописи, публикације, зборници, а електронски медији емитују програми на језицима националних мањина.

У Србији су у службеној употреби српски и 14 језика националних мањина
У Републици Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Генерална скупштина УНЕСКО 1999. године прогласила је 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен зa званични.

УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да преко 40 процената светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Календар активности за спровођење завршног испита

Календар активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2022/2023. годину и пријемног испита и уписа ученика у средњу школу за школску 2023/2024. годину.
Календар активности

Прослава Светог Саве

Ученици наше школе у издвојеном одељењу у Брвеници, су у петак 27. јануара ове године припремили пригодан програм, поводом Светосавске прославе. Програм је био посвећен школској слави и нашем великом просветитељу Светом Сави. Обележавање великог празника почело је литургијом која је одржана у манастиру Градац. Након тога у школи ученици су отпевали химну Светом Сави и уследио је рецитал у част Светог Саве који су ученици припремили заједно са својом наставницом Зорицом Чешљарац. По завршетку приступило се сечењу славског колача. Овогодишњи домаћин школске славе била је породица Јањовић која је тим поводом организовала и пригодан ручак у то име. Прослави су присуствовали ученици, родитељи, учитељи и наставници.