Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Дан розе мајица

Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележава се сваке последње среде у месецу фебруару. Ове године је то било 28. фебруара.

Ученици старијих разреда из Баљевца на часу грађанског васпитања урадили су пано на ту тему.

Прича о Дану розих мајица

Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

Стручни сарадник-психолог

Јелена Поповић

ОПШТИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ ИЗ МАТЕМАТИКЕ

Општинско такмичење из математике одржано је 10.02. 2024.године у ОШ „Рашка“ у Рашки.  Ученици наше школе постигли су завидне резултате.
Највише успеха имали су ученици:

  • Данило Петровић- одељење 8/1-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Софија Алексић -одељење 7/2-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Ђурађ Вељовић- одељење 6/1-освојено 1.место ;
  • Лена Алексић- одељење 5/1 –освојено треће место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Вања Јемуовић- одељење 5/1 –освојено четврто место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Марија Димитријевић – одељење 7/1 –освојено треће место ;

Предметни наставник: Љиљана Арсовић
Честитке ученицима на постигнутом успеху и пуно среће у даљем такмичењу!

Општинско такмичење из српској језика и језичке културе

Дана 25. 2. 2024. године одржано је Општинско такмичење из српског језика и језичке културе у Основној школи ,,Сутјеска” у Рашки.
Нашу школу представљали су ученици петог разреда -Лена Алексић, Ана Јаснић, Луна Матић и Огњен Чорбић, ученици шестог разреда – Ђурађ Вељовић и Ђорђе Жупањац, ученици седмог разреда -Софија Алексић, Нађа Вељковић и Душан Мартић и ученица осмог разреда Анђела Арсић.

Ученици су постигли добре резултате.

Лена Алексић и Софија Алексић- прво место

Ђурађ Вељовић- друго место

Огњен Чорбић и Нађа Вељковић – треће место

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

Међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености „Дабар“

И ове године у нашој школи организован је школски ниво такмичења “Дабар” за ученике од 5. до 8. разреда.

Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.

Међународни дан толеранције

16. новембар
Међународни дан толеранције
 

Поводом Међународног дана толеранције у матичној школи у Баљевцу реализована је радионица у којој су учествовали ученици старијих разреда. Током радионице ученици су стручним сарадником-психологом дискутовали на тему толеранције, одгледали филм. Закључак ученика је да заједно треба да градимо културу мира, толеранције и разумевања, и да радимо на стварању друштва које уважава различитост и свима пружа једнаке шансе и могућности.

 
 
Јелена Поповић, стручни сарадник-психолог

Светски дан детета

Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.

Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају. Дан указује на важност стварања окружења у којем ће деца расти сигурно и подржано.

“Кад се једно дете смеје, смеје се цео свет”

„Боје јесени”

„Боје јесени

креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Развијање креаривности, стваралачких способности, иницијативе и сарадње код ученика и Обележавање Светског дана пешачења ( 17. октобар)

Ученици су Светски дан пешачења обележили пешачком туром „Од школе до Јошанице“. На путу су разговарали о значају пешачења за здравље и заштиту животне средине. Затим су се код Јошанице одморили и играли игру „ Чик погоди „. На путу до школе су сакупљали опало лишће разних боја и облика, добили су упутства како да га испресују и припреме за наредну радионицу. Од пресованог лишћа су ученици правили слике а затим своје радове изложили на паноу у холу школе.

Носиоци ( учесници) активности: Јасна Гољовић ученици ИО Биљановац

Здрава исхрана- „Мој креативни тањир здраве хране“

Едукативно-креативна радионица  Обогаћеног једносменског рада у ИО Биљановац

Обележавање Светског дана здраве хране ( 16. октобар)

Светски дан здраве хране обележен је кроз едукативно- креативну радионицу  активности Обогаћеног једносменског рада. Радионица  је посвећена здравој исхрани, и то првенствено развијању свести код деце, о томе шта је здрава храна и колико је она важна за људско здравље. Ученици су  од куће донели  разноврсно воће и поврће.

Најлепши део, који је свима  пружио највећи ужитак било је прављење и дегустурaње салата са  креативног тањира здраве хране.

Конзумирањем разноврсних здравих намирница, показали смо да здрава храна није само здрава, већ и веома укусна!

Реализатор:  Јасна Гољовић, ученици ИО Биљановац

Ученици наше школе на Сајму књига у Београду

Ученици наше школе већ неколико година заредом посећују Сајам књига. Ове године
смо имали привилегију да Сајам посетимо два пута. Прва посета реализована је 26. 10. у организацији Омладинског клуба из Рашке. Два ученика осмог разреда су ишла у пратњи наставнице Оливере Никић. Другу посету је обезбедила сама школа. Тридесет седморо ученика је ишло на Сајам књига у пратњи три предметна наставника: Славице Мандић, Миланке Петровић и Зорице Чешљарац. Путовање је реализовано 28. 10. са поласком у 7.00 из Брвеника и из матичне школе у Баљевцу. Сајам су посетили ученици од петог до осмог разреда који су се истакли у раду, на такмичењима или учешћем у ваннаставним активностима. Ученици су прошетали Сајмом, пропратили су најновије садржаје, куповали своје омиљене књиге. Имали су могућност и да уживо виде неке од писаца данашњице, али и да са наставницама енглеског језика обиђу салу број 14 у којој су се налазиле књиге на енглеском језику. Посета 66. Сајму књига протекла је без проблема. Слободно време ученици су искористили у тржном центру „Галерија“. У Баљевац смо се вратили у 20.15.

Еко радионица и израда мозаика од чепова у нашој школи

У среду, 4. октобра 2023. године у оквиру Дечије недеље, а у организацији Општинске управе Рашка, у нашој школи одржана је еко радионица са предавањем на тему екологије и израду мозаика од пластичних чепова. Радионицу као и израду мозаика одрадили су представници Удружења “Чепом до осмеха” из Новог Сада.

Радионица је одржана за све ученике од 1. до 4. разреда и сваки ученик је као поклон добио мини кантицу за скупљање смећа са логом Удружења “Чепом до осмеха” и општине “Рашка”.

У данашњем свету који се суочава са све већим изазовима везаним за очување околине, едукација о екологији и развој емпатије постају кључни елементи у формирању будућих генерација. Основне школе имају кључну улогу у обликовању ставова и вредности код деце, стварајући прилику за учење о екологији и развоју емпатије према особама са сметњама у развоју и/или инвалидитетом кроз еколошке радионице.

Надамо се да ће овај догађај служити као темељ за будуће иницијативе и допринети очувању наше планете за будуће генерације.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Субота 7. октобар 2023. године биће радна субота са часовима од петка.

Петак, 13.октобар 2023. године биће нерадан дан, због безбедности деце због организације Вашара на улицама града.