Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Дан розе мајица

Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележава се сваке последње среде у месецу фебруару. Ове године је то било 28. фебруара.

Ученици старијих разреда из Баљевца на часу грађанског васпитања урадили су пано на ту тему.

Прича о Дану розих мајица

Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

Стручни сарадник-психолог

Јелена Поповић

ОПШТИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ ИЗ МАТЕМАТИКЕ

Општинско такмичење из математике одржано је 10.02. 2024.године у ОШ „Рашка“ у Рашки.  Ученици наше школе постигли су завидне резултате.
Највише успеха имали су ученици:

  • Данило Петровић- одељење 8/1-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Софија Алексић -одељење 7/2-освојено 1.место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Ђурађ Вељовић- одељење 6/1-освојено 1.место ;
  • Лена Алексић- одељење 5/1 –освојено треће место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Вања Јемуовић- одељење 5/1 –освојено четврто место и пласман на окружно
    такмичење;
  • Марија Димитријевић – одељење 7/1 –освојено треће место ;

Предметни наставник: Љиљана Арсовић
Честитке ученицима на постигнутом успеху и пуно среће у даљем такмичењу!

Општинско такмичење из српској језика и језичке културе

Дана 25. 2. 2024. године одржано је Општинско такмичење из српског језика и језичке културе у Основној школи ,,Сутјеска” у Рашки.
Нашу школу представљали су ученици петог разреда -Лена Алексић, Ана Јаснић, Луна Матић и Огњен Чорбић, ученици шестог разреда – Ђурађ Вељовић и Ђорђе Жупањац, ученици седмог разреда -Софија Алексић, Нађа Вељковић и Душан Мартић и ученица осмог разреда Анђела Арсић.

Ученици су постигли добре резултате.

Лена Алексић и Софија Алексић- прво место

Ђурађ Вељовић- друго место

Огњен Чорбић и Нађа Вељковић – треће место

Међународни дан матерњег језика

Сваког 21. фебруара широм света обележава се Међународни дан матерњег језика како би се подигла свест о значају очувања језика и писма. Овај дан је 1999. године установила организација Унеско, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Наша земља је 2006. године приступила Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, а ратификацијом тог документа Србија се обавезала да штити све мањинске језике који се традиционално користе на њеној територији.

У Србији се целокупно образовање, осим на матерњем језику, изучава на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Према последњим подацима ресорног министарства, око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

У Србији је у службеној употреби, осим српског језика, још 12 језика националних мањина (албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки) на целој територији 42 јединице локалне самоуправе. Осим тога, влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Немерљив траг на српски језик оставили су бројни великани, међу њима неизоставно Вук Стефановић Караџић, најзначајнији српски лингвиста XИX века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика, као и Доситеј Обрадовић, просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета.

Међународни дан безбедности на интернету

Свакодневне промене у свим областима живота стављају дете пред изазов новог система образовања и нових видова комуникације. Стога је веома важно дигитално описмењавање детета, али и родитеља, чиме се омогућава паметно и безбедно коришћење нових технологија.

Међународни дан безбедности на интернету ове године обележава се 6. фебруара у преко 180 земаља света. Тим поводом широм света одржавају се конференције на којима се говори о могућностима дигиталног доба и механизмима за безбедно коришћење интернета. Такође, објављују се и бројне публикације које ће допринети сигурнијем коришћењу дигиталних вештина деце и одраслих.

БУДИТЕ БЕЗБЕДНИ НА ИНТЕРНЕТУ

Интернет може да буде нешто феноменално. На њему можеш да играш игрице, да пронађеш трејлере за филмове, разговараш са особама из свих крајева света и гледаш мноштво смешних клипова с неспретним малим животињама. Док седиш уз рачунар, таблет или телефон, с другарима се чујеш и видиш преко друштвених мрежа, шаљеш слике и поруке, учиш захваљујући онлајн настави … једном речју – на интернету си.

Али, баш као и у offline свету, може ти се десити да на интернету сретнеш дрске и непријатне особе. Има и оних које чак користе интернет да би починили кривична дела. Ако је твој телефон (или било који уређај) повезан на интернет, можда ћеш увидети да делиш више него што желиш (нпр. новац) или да примаш нешто што ти заиста не треба (нпр. вирусе или непријатне поруке).

Неки од ризика који се јављају при употреби интернета јесу; сајбер малтретирање (сајбер насилници су попут оних обичних – једина је разлика  у томе што се налазе на интернету), увреде које упућују незнанаци, хаковање налога,  речи и неприкладне слике које могу да те узнемире, заражавање вирусима који могу да униште твој уређај, сусрет с криминалцима који користе интернет за крађе и друга кривична дела.

Чак и ако теоријски знаш да на интернету постоји опасност, лако је препустити се осећају лажне сигурности. Док је мобилни телефон ушушкан у твом џепу, чини ти се да је он нешто веома приватно. Kада је, међутим, повезан на интернет, то је као да у џепу имаш врата која воде у свет.

Шта је дигитално насиље (cyberbullying)?

Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.

Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.

Примери дигиталног насиља су:

  • ширење неистина или објављивање срамотних фотографија некога на друштвеним мрежама
  • слање претњи преко платформе за размену порука
  • лажно представљање и слање неприкладних порука другима у туђе име.

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Позови бесплатан број 19833 и пријави дигитално насиље.

Насиље можеш пријавити и на линку

Књижевна олимпијада

Дана 3.4.2024. године одржано је такмичење Књижевна олимпијада у Јошаничкој Бањи.Нашу школу представљале су ученице 8. разреда Анђела Арсић и Лена Јемуовић и ученица 7. разреда Петра Бељаковић.На Окружно такмичење, које ће се одржати 16. марта у Краљеву, пласирала се Анђела Арсић.Срећно!

Свети Сава

Дана 27. јануара 2024. године одржана је приредба поводом школске славе Светог Саве у Дому културе у Рашки са почетком у 12 часова. Приредбу су припремили ученици Основне школе ,,Јосиф Панчић” са својим наставницима.
То је била прилика да се још једном присетимо дела Светог Саве и
да оживимо његов дух.

Крос РТС – Кроз Србију

Истовремено у 1800 школа и 170 вртића трчала су деца и млади, сви који то желе а нису ослобођени наставе физичког васпитање. Овај догађај одржан је 17. маја у свим градовима, општинским центрима и селима у Србији. Старт трке дала је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић из студија РТС-а у 10.05 сати. Она је означила почетак највећег и најмасовнијег крос такмичења на свету. Ученици наше матичне школе као и издвојеног места Брвеник учествовали су у овом кросу.

Посета наших ученика Угоститељско-туристичкој школи у Врњачкој Бањи

13. маја Угоститељско-туристичка школа Врњачка Бања је угостила наше ученике осмог разреда, упознала ученике са радном атмосфером у њиховој школи, показала кабинете и представила Врњачку Бању на мало другачији начин.

Међународни дан физичке активности

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање Међународног дана физичке активности.

Наша школа је узела учешће у обележавању овог дана, ученици петог разреда са својим наставником физичког и здравственог васпитања, Марком Јемуовићем, прошетали до мини пич терена у Баљевцу и изводили вежбе.

Физичка активност представља свако кретање тела које доводи до потрошње енергије. Брзо ходање, пењање уз степенице, шетња, усисавање, прање прозора, вожња бицикла, пливање, трчање, кошарка, фудбал… све ово је физичка активност.

Редовна физичка активност има вишеструке здравствене користи: одржава енергетску равнотежу и помаже смањењу телесне тежине, утиче на изградњу коштаног ткива, има заштитни ефекат за појаву повишеног крвног притиска и повишених вредности холестерола у крви, смањује анксиозност и депресију, доприноси бољој концентрацији и различитим социјалним исходима.

Недељa сећања и заједништва настрадалима у Основној школи “Рибникар”

Јутрос сам, као и сваког школског јутра, дошла у школу испраћена
загрљајем и пољупцем мајке, и као сваког јутра сачекали су ме осмеси и
поздрави драгих лица и познати простор-холови, учионице, школско
двориште.
Све ми је ово добро познато, пријатељско и осећам се сигурно и
ушушкано. Како не бих! Ту је по обичају, насмејани домар који нас први
поздравља, па наши наставници, друштво, симпатије-место где се
препуштамо дечијим сновима и надањима.
Са чистом надом и сновима су у школу пошли и њих деветоро. Тог 3. маја
прошле године, очекивали поздрав Драгана, чувара великог срца-кренули
су дотерани и узбуђени због сликања за школски алманах, отргнути из
загрљаја њихових родитеља, у чврстом веровању да ће успети у својим
мисијама. Да ће сутра бити бољи и ближи циљу.
Сутра за њих није дошло.
Снови су им тог јутра прекинути.
Емини, Бојанини, Анини, Марини, Адрианини, Катаринини, Андријини,
Ангелинини и Софијини светли и ружичасти снови су недосањани.
Један дечак, њихов друг, прекинуо их је. Обојени су у црно. Да су знали
рекли би му да су љубав, лепа реч, пријатељски осмех, подељена ужина,
лек за све проблеме.
Да оружје и насиље не решавају ништа. Да су зло.
Да су знали. Али нису. Нажалост. На нама је да запамтимо. Да се сетимо. И
сећамо. И да једни другима дарујемо доброту, разговор, пријатељство,
дружење, љубав.

То је лек. За све.

Пажљивкова смотра

У организацији Агенције за безбедност саобраћаја и Министарства просвете, ове године трећи пут по реду, одржава се пројекат Пажљивкова смотра, чији је циљ да деца кроз такмичење, забаву и игру на лак начин науче да се безбедно крећу у саобраћају. У нашој општини је ово прва година. Након одржаног школског нивоа, где су учествовали сви ученици 1. и 2. разреда, сада је дошао ред да се екипе свих школа наше општине такмиче једни против других. Деци су на програму били различити типови игара прилагођени њиховом узрасту, екипе су давале одговоре на питања, показавши да је циљ овог такмичења постигнут, а то је унапређење њиховог знања о саобраћају. Кроз реализацију пројекта засигурно је ниво саобраћајног образовања и васпитања деце подигнут на завидан ниво.

Општински ниво такмичења, одржан је 25. априла 2024. године у Дому културе у Рашки. Сваку екипу чинило је по четири ученика. Агенција за безбедност саобраћаја је за показано завидно знање, наградила све малишане вредним наградама. Ученици првог разреда наше школе пласирали су се на републички ниво такмичења.

Свим екипама наше оштине желимо успех на следећем нивоу такмичења.

 

Светски дан књиге, 23. април

У Основној школи ,,Јосиф Панчић” и ове године обележен је Светски дан књиге и ауторских права.

Ученици осмог, седмог и шестог разреда разговарали су о књигама на језику Вилијема Шекспира.

Час је замишљен као ТВ емисија која је уз водитеља ( наставница енглеског језика Славица Мандић), госте ( ученици и наставница Оливера Никић), преводиоца ( Лена Јемуовић) имала и публику ( ученици, наставници, педагог, психолог и директор).

Разговарали смо о књигама и компјутерима.Истакли смо да читање књига оплемењује, да нам компјутери могу бити корисни, уколико не проводимо доста времена испред екрана.Сетили смо се Сервантеса и Шекспира, као и других значајних писаца, а пре свега, закључили куда нас све може одвести књига.

За ову прилику осмишљен је пано који се налази у трпезарији школе где је час и реализован.