Добродошли на званичну веб презентацију Основне школе „Јосиф Панчић”

Дешавања

Европски дан језика

Поводом Европског дана језика наставници страних језика, енглеског Славица Мандић, немачког Ремзо Сулејмановић, српског језика Оливера Никић и Зорица Чешљарац, библиотекар Ана Мандић одржали су заједничку активност – Лов на књигу.
Уценици 6/1, 7/1, 8/1 су по групама,а уз помоћ оријентира у чијој је изради помогао Марко Јемуовић, тражили скривене књиге енглеских, немачких, руских, српских и француских писаца у парку школе.
Групе су бодоване према сналажењу у читању упутстава и тачности одговара на питања у вези са писцима, књигама и Европским даном језика. Подршку нам је пружио и Милан Јемуовић тако што је фотографисао активности.
Уценици су успешно и са уживањем учествовали у часу, а највише бодова је освојила група 6. разреда.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Поштовани родитељи и драги ученици,

Настава за школску 2024/2025. годину почиње у понедељак 2. септембра 2024. године.

Свечани пријем првака биће у 9 часова у понедељак, 2. септембра 2024. године како у матичној школи у Баљевцу тако и у издвојеном школским местима.

Спискови одељења 5. разреда биће објављени у петак 30. августа 2024. године на главном улазу школе у Баљевцу.

Директор школе

Андрија Јевђић

ЗАВРШНИ ИСПИТ 2024.

https://mojasrednjaskola.gov.rs/

еВежбаоница

КОНКУРС ЗА УПИС УЧЕНИКА У ПРВИ РАЗРЕД СРЕДЊЕ ШКОЛЕ

СТРУЧНО УПУТСТВО ЗА СПРОВОЂЕЊЕ ЗАВРШНОГ ИСПИТА

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКЕ И РОДИТЕЉЕ

УПУТСТВО ЗА ПОСТУПАК ПРИГОВОРА НА РЕЗУЛТАТЕ ЗИ

ЗАВРШНИ ИСПИТ

ЗАВРШНИ ИСПИТ је заказан за 17, 18. и 19. јун 2024. године.

Током ова три дана, матуранти ће решавати задатке у оквиру три теста:

  • Српски језик и књижевност, односно матерњи језик и књижевност,
  • Математика,
  • Један од пет предмета које су могли да бирају са листе наставних предмета из природних и друштвених наука: Биологија, Географија, Историја, Физика и Хемија.

Испит сва три дана почиње у 9:00 часова и траје 120 минута.

Ученици су дужни да у школу дођу најкасније до 8:00 часова сва три дана одржавања испита.

Дозвољени прибор за ученике:

ЗА СРПСКИ/МАТЕРЊИ ЈЕЗИК И ТЕСТ ИЗ ИЗАБРАНОГ ПРЕДМЕТА – графитна и плава хемијска оловка (не пиши бриши), гумица,

ЗА МАТЕМАТИКУ – графитна оловка, плава хемијска оловка (не пиши бриши), гумица, троугао, лењир и шестар;

– У просторији у којој полаже испит ученик седи на месту са редним бројем које одговара редном броју на Јединственом списку ученика;

– Од личних ствари на испит се може унети само вода/освежавајући напитак, а све остале ствари обавезно се одлажу на посебно место током трајања испита.

 Тестови на завршном испиту садрже задатке којима се проверава оствареност образовних стандарда дефинисаних на три нивоа постигнућа – основном, средњем и напредном. Досадашња пракса је показала да су на тестовима од 20 задатака, 9 задатака основног нивоа, седам средњег и четири задатка напредног нивоа.

Овде погледајте и све важне датуме за полагање мале матуре и упис у средњу школу.

Како се рачунају бодови за упис у средњу школу?

За упис у четворогодишњу средњу школу неопходно је да ученик оствари укупно најмање 50 бодова, од могућих 100. Када кажемо укупно, онда мислимо на бодове који се добијају на основу успеха оствареног у шестом, седмом и осмом разреду и оне остварене на завршном испиту. Од укупно 100 бодова, ученик на основу општег успеха из школе може да оствари највише 60 бодова, а на основу мале матуре 40 бодова.

Да бисте израчунали број бодова које ученик носи из школе, потребно је да саберете општи успех ђака у 6, 7. и 8. разреду и да их помножите са 4.

(4.50 + 4.47 + 5.00) *4= 55.88

Бодови са тестова рачунају се на следећи начин:

Тест из српског језика – највише 14 бодова

Тест из математике – највише 14 бодова

Тест из изабраног предмета – највише 12 бодова.

Сваки од тестова има укупно 20 задатака, а сваки задатак носи 1 поен. Број бодова на завршном испиту се добија тако што се остварен број поена на тесту из српског језика и математике (максимално 20) множи са 0.70, док на тесту из изборног предмета са 0.60.

Пример:

Ученик је тачно урадио 15 од 20 задатака из српског језика. То значи да је освојио укупно 15*0,7=10,5 бодова из српског језика.

Ако је из математике имао 17 тачно урађених задатака, онда је из тог теста освојио 17*0,7=11,9 бодова.

Код трећег теста рачуна се другачије. Ученик који је тачно решио, рецимо, 18 задатака, своје бодове рачуна тако што 18 помножи са 0,6. Дакле, 18*0.6=10.8 бодова.

Ученик из овог примера са завршног теста носи укупно 10,5 + 11,9 + 10,8 = 33,2 од могућих 40 бодова.

ЦРВЕНЕ КЊИГЕ ФЛОРЕ И ФАУНЕ 

Са часова биологије:

ЦРВЕНЕ КЊИГЕ ФЛОРЕ И ФАУНЕ
 (изложба ученичких радова
петог и осмог разреда)
Црвене књиге су веома важан корак у заштити угрожених врста у којима се објављују научни подаци о степену угрожености врста.
Циљ израде црвених књига:
сагледавање угрожености врста и предлог мера за њихову заштиту.
Ученици су истраживали и прикупљали податке о угроженим врстама користећи различите изворе информација, правили црвене књиге по датом упутству од стране предметног наставника.
    ….Предметни наставник,
         Емилија Максимовић

ШКОЛСКИ ХЕРБАРИЈУМ

Са часова биологије:
ШКОЛСКИ ХЕРБАРИЈУМ (пано у холу)
 
 Ученици петог разреда реализовали су школски пројекат из биологије -израда хербаријума. Пројекат су радили дужи временски период. Најпре су истраживали биљке у својој околини, сакупљали по датом упутству од стране предметног наставника, лековите, јестиве, медоносне, коровске и друге биљке (поштовали правило да не треба брати ретке и угрожене врсте), пресовали биљке и на крају резултат свог рада презентовали су израдом паноа у холу школе.
 
     Предметни наставник,
      Емилија Максимовић

Излет за ученике петог и шестог разреда на релацији Баљевац-Пирот

7.јуна реализован је једнодневни излет за ученике петог и шестог разреда на релацији Баљевац-Пирот.
Пут нас је водио преко Краљева,Крушевца и Ниша.Пирот је леп и занимљив град на истоку Србије ,па смо имали прилике да посетимо Музеј Понишавље , где су снимљени филмови Зона Замфирова и Ивкова слава.Затим смо обишли Споменик ослободиоцима од Турака,радионицу пиротских ћилима и тврђаву Момчилов град.У повратку ,у близини Пирота, песетили смо манастир Темску. Становници Пирота су веома гостољубиви и срдачни,тако да смо се пријатно осећали. Ученици су били задовољни и неуморни, иако је распоред био густ и план потпуно реализован. Разредне старешине свих одељења петог и шестог разреда су успешно спровели план на задовољство ученика и самих наставника.

Видимо се на неком другом месту наше лепе Србије. За сада поздрав и разгледнице из Пирота

Републичко такмичење из српског језика и језичке културе

Софија Алексић, ученица седмог разреда, данас је представљала нашу школу на Републичком такмичењу из српског језика и језичке културе у Тршићу.

Показала је изузетно знање и освојила друго место.

Софија, браво!

 

Републичко такмичење из српског језика и језичке културе

Ученица седмог разреда Софија Алексић данас је отпутовала у Тршић да би учествовала на Републичком такмичењу из српског језика и језичке културе. Ово није први пут да наша школа, иако мала, има свог представника на овом нивоу. Поносни смо што се традиција наставља.

 

Софија, срећно!

Крос РТС – Кроз Србију

Истовремено у 1800 школа и 170 вртића трчала су деца и млади, сви који то желе а нису ослобођени наставе физичког васпитање. Овај догађај одржан је 17. маја у свим градовима, општинским центрима и селима у Србији. Старт трке дала је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић из студија РТС-а у 10.05 сати. Она је означила почетак највећег и најмасовнијег крос такмичења на свету. Ученици наше матичне школе као и издвојеног места Брвеник учествовали су у овом кросу.

Посета наших ученика Угоститељско-туристичкој школи у Врњачкој Бањи

13. маја Угоститељско-туристичка школа Врњачка Бања је угостила наше ученике осмог разреда, упознала ученике са радном атмосфером у њиховој школи, показала кабинете и представила Врњачку Бању на мало другачији начин.

Међународни дан физичке активности

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање Међународног дана физичке активности.

Наша школа је узела учешће у обележавању овог дана, ученици петог разреда са својим наставником физичког и здравственог васпитања, Марком Јемуовићем, прошетали до мини пич терена у Баљевцу и изводили вежбе.

Физичка активност представља свако кретање тела које доводи до потрошње енергије. Брзо ходање, пењање уз степенице, шетња, усисавање, прање прозора, вожња бицикла, пливање, трчање, кошарка, фудбал… све ово је физичка активност.

Редовна физичка активност има вишеструке здравствене користи: одржава енергетску равнотежу и помаже смањењу телесне тежине, утиче на изградњу коштаног ткива, има заштитни ефекат за појаву повишеног крвног притиска и повишених вредности холестерола у крви, смањује анксиозност и депресију, доприноси бољој концентрацији и различитим социјалним исходима.

Недељa сећања и заједништва настрадалима у Основној школи “Рибникар”

Јутрос сам, као и сваког школског јутра, дошла у школу испраћена
загрљајем и пољупцем мајке, и као сваког јутра сачекали су ме осмеси и
поздрави драгих лица и познати простор-холови, учионице, школско
двориште.
Све ми је ово добро познато, пријатељско и осећам се сигурно и
ушушкано. Како не бих! Ту је по обичају, насмејани домар који нас први
поздравља, па наши наставници, друштво, симпатије-место где се
препуштамо дечијим сновима и надањима.
Са чистом надом и сновима су у школу пошли и њих деветоро. Тог 3. маја
прошле године, очекивали поздрав Драгана, чувара великог срца-кренули
су дотерани и узбуђени због сликања за школски алманах, отргнути из
загрљаја њихових родитеља, у чврстом веровању да ће успети у својим
мисијама. Да ће сутра бити бољи и ближи циљу.
Сутра за њих није дошло.
Снови су им тог јутра прекинути.
Емини, Бојанини, Анини, Марини, Адрианини, Катаринини, Андријини,
Ангелинини и Софијини светли и ружичасти снови су недосањани.
Један дечак, њихов друг, прекинуо их је. Обојени су у црно. Да су знали
рекли би му да су љубав, лепа реч, пријатељски осмех, подељена ужина,
лек за све проблеме.
Да оружје и насиље не решавају ништа. Да су зло.
Да су знали. Али нису. Нажалост. На нама је да запамтимо. Да се сетимо. И
сећамо. И да једни другима дарујемо доброту, разговор, пријатељство,
дружење, љубав.

То је лек. За све.

Пажљивкова смотра

У организацији Агенције за безбедност саобраћаја и Министарства просвете, ове године трећи пут по реду, одржава се пројекат Пажљивкова смотра, чији је циљ да деца кроз такмичење, забаву и игру на лак начин науче да се безбедно крећу у саобраћају. У нашој општини је ово прва година. Након одржаног школског нивоа, где су учествовали сви ученици 1. и 2. разреда, сада је дошао ред да се екипе свих школа наше општине такмиче једни против других. Деци су на програму били различити типови игара прилагођени њиховом узрасту, екипе су давале одговоре на питања, показавши да је циљ овог такмичења постигнут, а то је унапређење њиховог знања о саобраћају. Кроз реализацију пројекта засигурно је ниво саобраћајног образовања и васпитања деце подигнут на завидан ниво.

Општински ниво такмичења, одржан је 25. априла 2024. године у Дому културе у Рашки. Сваку екипу чинило је по четири ученика. Агенција за безбедност саобраћаја је за показано завидно знање, наградила све малишане вредним наградама. Ученици првог разреда наше школе пласирали су се на републички ниво такмичења.

Свим екипама наше оштине желимо успех на следећем нивоу такмичења.

 

Светски дан књиге, 23. април

У Основној школи ,,Јосиф Панчић” и ове године обележен је Светски дан књиге и ауторских права.

Ученици осмог, седмог и шестог разреда разговарали су о књигама на језику Вилијема Шекспира.

Час је замишљен као ТВ емисија која је уз водитеља ( наставница енглеског језика Славица Мандић), госте ( ученици и наставница Оливера Никић), преводиоца ( Лена Јемуовић) имала и публику ( ученици, наставници, педагог, психолог и директор).

Разговарали смо о књигама и компјутерима.Истакли смо да читање књига оплемењује, да нам компјутери могу бити корисни, уколико не проводимо доста времена испред екрана.Сетили смо се Сервантеса и Шекспира, као и других значајних писаца, а пре свега, закључили куда нас све може одвести књига.

За ову прилику осмишљен је пано који се налази у трпезарији школе где је час и реализован.